Ana sayfa Bilgi Merkezi Donald Trump kimdir?

Donald Trump kimdir?

PAYLAŞ

Donald Trump, 1946 yılında New York’ta dünyaya geldi. Trump’ın ailesi göçmendi. Babası Almanya, annesi ise İskoçya göçmeniydi.

Lise öğrenimini davranış problemlerinden ötürü yarıda bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra New York Askeri Akademisi’ne kaydoldu.

Yükseköğrenimini Pensilvanya Üniversitesi Finans ve Ticaret Bölümünde tamamladı. 1968 yılında buradan mezun olduktan sonra New York’a geri döndü ve babasının yanında çalışmaya başladı.

1971 yılında şirketin başına geçti. İlk işi şirketin ismini değiştirmek oldu. Şirketin ismini ‘Trump Organizasyon‘ olarak değiştirdi.

Babasından aldığı 350 bin dolarla farklı yatırımlar yapmaya başladı. İlk önemli yatırımı Commodore Hotel’i satın alıp yenilemekti. Buradan ciddi bir gelir elde etti. 1978’de Manhatta’da bir gökdelen inşa etti. Buna Trump Kulesi (Trump Tower) adını verdi. Daha sonra birçok şehirde inşaat faaliyetlerinde bulundu.

Bir dönem ekonomik sıkıntıya girdiyse de bunun üstesinden gelmesini bildi. 2004 yılında NBC kanalında ‘Çırak‘ isimli bir yarışma programını sunmaya başladı.

Kendi adına bir üniversite kurdu, ancak hakkında açılan davalar sebebiyle şu an da çalışmıyor.

Trump’ın siyasi fikirleri hayatı boyunca büyük değişimler geçirdi. 1980 seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Ronald Reagan‘ı destekledi. 2000’li yılların başında Demokrat Parti’yi destekledi. 2008 yılında yapılan seçimlerde ise Cumhuriyetçi aday John McCain‘e destek verdi.

2016 yılında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerini kazandı ve ABD Başkanı oldu.

Trump, daha önce iki evlilik yaptı ve bu evliliklerinden dört çocuğu bulunmakta. 2005 yılında ise Melanie Trump ile evlendi ve bu evliliğinden bir oğlu oldu.

Donald Trump’ın serveti ne kadar?

Donald Trump, Forbes dergisinin hazırladığı “Dünyanın En Zengin 400 İnsanı” listesinde yer almakta. Forbes’a göre Trump’ın serveti yaklaşık 3 milyar 700 milyon dolar.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here