Donald Trump: Petrol tankerlerine yönelik saldırıyı İran yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, Körfez girişinde iki petrol tankerine yönelik yapılan saldırıda İran’ı suçladı. 

Fox News kanalına bağlanan Trump, “Saldırıyı İran yaptı, çünkü siz botu görüyorsunuz” dedi.

ABD ordusu tarafından, İran Devrim Muhafızları’nın iki petrol tankerini vurduğu iddia edilen bir video yayınlanmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bu suçlamalar endişe vericidir” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD ile İran arasındaki gerilimle ilgili bir açıklama yaptı. Guterres, saldırılara ilişkin bağımsız bir soruşturma başlatılması çağrısı yaptı.

Tanker saldırılarının gerçekleştiği sırada Japonya Başbakanı Şinzo Abe, iki ülke arasındaki gerilimde arabuluculuk yapmak için İran’a resmi bir ziyarette bulunuyordu.

ABD, daha önce Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kıyısındaki dört tankere ve Suudi Arabistan’a ait iki petrol istasyonuna yapılan saldırılarda da İran’ı suçlamış, ancak İran bu suçlamaları kabul etmemişti.

İran dini lideri Hamaney, “Trump’ı cevaba layık biri olarak görmüyorum ve ona şimdi de gelecekte de herhangi bir cevabım yok” dedi.

Saldırının ardından Çin’den de bir açıklama geldi. Çin Dışişleri Bakanlı tarafından yapılan açıklamada, Umman Körfezi’nde kimsenin savaş istemeyeceği ve görüş farklılıklarını çözmek için diyaloğun teşvik edilmesi gerektiği belirtildi.

Öte yandan ‘Çin’in İran’la olan ilişkilerini her zaman stratejik ve uzun vadeli bir bakış açısıyla gördüğüne’ vurgu yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ‘Çin’in artan gerginlikten derinden endişe duyduğunu’ söyledi.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın