trump

Donald Trump: Türkiye DEAŞ’ı yok edecek

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Twitter’dan yaptığı açıklamada, Suriye’den ABD askerlerini çekeceğini duyurmuştu. ABD basınına göre, çekilmeye ilişkin kararı Savunma Bakanı onayladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ABD’nin Suriye’den çekilmesini ele almıştı.

Erdoğan bunu yapabilecek biri

Bu görüşmeye ilişkin Trump’tan yeni bir açıklama geldi. Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bana Suriye’deki DEAŞ kalıntılarını yok edeceği konusunda güçlü bir bilgi verdi. Kendisi bunu yapabilecek bir adam. Öte yandan Suriye, Türkiye’nin kapı komşusu. Bizim askerlerimiz eve dönüyor” dedi.

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmeyi verimli olarak tanımlamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter’dan yaptığı açıklamada, ticari konulardan Suriye’deki gelişmelere kadar birçok konuyu kapsayan verimli bir görüşme gerçekleştirildiğini ifade etmişti.

ABD medyasından CNN’in haberine göre, Trump’ın çekilme kararına itiraz ederek istifa kararı alan ABD Savunma Bakanı James Mattis, askerlerin geri çekilmesine dair kararnameyi imzaladı.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık 2018’de Twitter’dan yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini duyurdu. Bu kararın ardından ABD yönetiminden Trump’a itirazlar yükseldi. İtiraz edenlerden biri de Savunma Bakanı James Mattis oldu. Mattis, kararın ardından istifa edeceğini duyurdu.

Suriye’de ABD’nin yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Çekilmenin 60 ile 100 gün arasında tamamlanması bekleniyor.

ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusu, Mart 2018’de de gündeme gelmiş, ancak gerçekleşmemişti.

ABD Suriye’den çekiliyor: Bundan sonra ne olacak?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın