Ana sayfa Bilgi Merkezi Dornaz alfa nedir? Koronavirüs tedavisinde umut veren gelişme!

Dornaz alfa nedir? Koronavirüs tedavisinde umut veren gelişme!

PAYLAŞ

Koronavirüs (Corona virüsü) tedavisi için aşı ve ilaç çalışmaları yapan ekiplerden birinin lideri olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz alfa adlı ilacın koronavirüs tedavisinde klinik testlere alınması gerektiğini söyledi. Peki Dornaz alfa nedir?

Human DNaz I enziminin rekombinant formu olan ve bu sebeple “rekombinant human DNAz” olarak da adlandırılan Dornaz alfa, kistik fibroziste hastalarının mukusundaki DNA’yı yıkarak akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

31 Mart gününden beri 28 kişilik ekibiyle aşı ve ilaç çalışmaları yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda umut verici bir gelişmeyi duyurdu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi (Fotoğraf: @ercumentovali)

Ovalı, “1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık. Ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here