Ana sayfa Bilgi Merkezi Dostoyevski kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Dostoyevski kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

PAYLAŞ

Rus edebiyatının dünyaca ünlü yazarlarından Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 11 Kasım 1821 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi.

Küçük yaşta annesini kaybettikten sonra Askeri Mühendislik Okulu‘na gitti. Burada öğrenimini sürdürürken babasını da kaybetti.

Mezuniyetinin ardından askeri mühendis olarak yaklaşık bir yıl çalıştı. Daha sonra kendini edebi çalışmalarına vermek için istifa etti. 1856 yılında ilk eseri “İnsancıklar” yayımlandı. 25 yaşında yayımladığı bu eserle edebi çevrelerin dikkatini çekmeyi başarmıştı.

1849 yılında Çarlık rejimine karşı birtakım faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla tutuklanarak idam cezasına çarptırıldı. Cezası daha sonra çıkarılan bir af sonucunda sürgün cezasına çevrildi.

Cezasını çekmesinin ardından yeniden askerlik görevine devam etti. Er rütbesiyle başladığı bu görevinde subaylığa kadar yükseldi.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra Petersburg’a yerleşti. Buradaki döneminde “Ölü Evinden Anılar” ve “Ezilenler” adlı eserlerini kaleme aldı. Aynı zamanda “Dönem” ve “Zaman” adlı dergileri hazırladı.

1866 yılında en ünlü romanlarından olan “Suç ve Ceza“, öncelikli olarak “Rus Habercisi” adlı bir dergide yayımlandı. Daha sonra ise kitaplaştırıldı.

Hastalığı ve kumar borçları yüzünden sıkıntılı bir süreç geçirdi. Bu durum, son dönemlerde yazdığı eserlerde de etkisini gösteriyordu. 28 Ocak 1881 tarihinde hayatını kaybetti.

Dostoyevski’nin eserleri 

Suç ve Ceza: Bir cinayet üzerine kuruludur. Fakir bir öğrenci olan Raskolnikov, hukuk eğitimini yarıda bırakarak borçlu olduğu tefeci kadını öldürmeyi planlar. Bu süreçte, Raskolnikov’un vicdan azabı ve duygusal ikilemi ön plana çıkarılır.

Yeraltından Notlar

Kumarbaz

Karamazov Kardeşler

İnsancıklar

Ezilenler

Beyaz Geceler

Ölüler Evinden Anılar

Budala

Delikanlı

Dünyayı Güzellik Kurtaracak

Cinler

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here