DSÖ açıkladı: Koronavirüs laboratuvarda üretilmedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün Wuhan’da bulunan laboratuvarda üretildiği iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, virüsün laboratuvarda üretildiğine yönelik herhangi bir kanıt bulunmadığı belirtildi. 

İlk kez 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentindeki bir canlı hayvan pazarında görülen koronavirüs, kısa bir süre içerisinde çok sayıda ülkeye yayıldı. Şu ana kadar 40 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği ABD, salgının yeni merkez üssü konumunda bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Virüsün Wuhan’daki laboratuvardan yayılıp yayılmadığını araştırıyoruz” demişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Çin’in açık olması gerektiğini söylemişti. 

Söz konusu iddialara ilişkin Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bir açıklama geldi. Açıklamada, eldeki bütün kanıtların virüsün hayvan kökenli olduğunu gösterdiği belirtildi. Öte yandan, virüsün laboratuvarda üretildiğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığı da ifade edildi. 

DSÖ Sözcüsü Fadela Chaib, “Eldeki tüm kanıtlar virüsün hayvan kaynaklı olduğunu, laboratuvarda üretilmediğini veya değiştirilmediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

TRUMP MADDİ YARDIMLARI DURDURDU

Bir süredir Dünya Sağlık Örgütü’nü salgın sürecini iyi yönetmediği gerekçesiyle eleştiren Trump, maddi yardımları durdurduğunu açıklamıştı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın