DSÖ uyardı: Koronavirüs önlemleri aşamalı olarak kaldırılmalı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs önlemlerinin aşamalı olarak kaldırılması yönünde uyarıda bulundu. 

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs, dünya genelinde on binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Tüm dünyada koronavirüse karşı çeşitli önlemler alınırken, vaka sayısında belirgin bir azalma olan bazı ülkeler tedbirleri gevşetmeye hazırlanıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin aşamalı olarak kaldırılması yönünde uyarıda bulundu. Ayrıca, kısıtlamaların çok erken kaldırılması durumunda salgının yeniden ortaya çıkabileceği de ifade edildi.

DSÖ Batı Pasifik Bölge Müdürü Takeshi Kasai, salgına karşı alınan karantina önlemlerinin etkili olduğunu belirterek, hayatımızı ve sağlık sistemlerimizi salgınla birlikte yeniden uyarlamamız gerektiğini söyledi. Kasai, “En azından aşı bulunana kadar bireyler ve toplum yeni bir yaşam tarzına hazır olmalı” dedi. 

AVUSTURYA ÖNLEMLERİ GEVŞETİYOR

Avusturya, 15 Mayıs’tan itibaren restoran ve dini yerlerin yeniden açılacağını duyurdu. Okullar ise kademeli olarak yeniden açılacak. Ülkede şu ana kadar 14 bin 873 koronavirüs vakası görüldü. Salgın nedeniyle can kaybı ise 491 olarak kayda geçti.

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 2 milyon 505 bin 367’e yükselirken, can kaybı 171 bin 843’e çıktı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın