Dünyada koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 80 bini aştı

Dünyada yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 80 bini aştı.

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde bulunan bir canlı hayvan pazarında görülen yeni tip koronavirüs, kısa bir süre içerisinde çok sayıda ülkeye yayılarak on binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. 

Dünya genelinde koronavirüs vakalarına ilişkin verileri derleyen “Worldometers” adlı internet sitesinde yer alan bilgilere göre, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 80 bini geçmiş durumda. İyileşen hastaların sayısı ise 309 bin 321 olarak kayda geçti.

EN ÇOK VAKA ABD’DE

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 450 bin 92’ye çıktı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) en çok koronavirüs vakasının tespit edildiği ülke oldu. ABD’de 400 bin 549 koronavirüs vakası tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 12 bin 887’ye ulaşmış durumda.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında durumun daha da kötüleşeceği konusunda uyarıda bulunmuştu. 

WUHAN’DA KARANTİNA KALDIRILDI

Öte yandan, koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde 20 Ocak’tan beri süren karantinanın kaldırıldığı bildirildi. Çinli yetkililer, 6 Nisan günü ülkede ilk defa koronavirüs kaynaklı ölümün kayda geçmediğini duyurmuştu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın