Dünyanın En Korkutucu 7 Köprüsü

Dünyanın en ürkütücü 7 köprüsünü sizler için derledik:

1. Zhangjiajie Cam Köprüsü

Çin’in Hunan eyaletindeki Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı’nda bir çift dağ kayalıklarının arasında kalan 1,400 metre yüksekliğindeki bu köprü, son zamanlara kadar dünyanın en uzun cam köprüsüydü.

2. Hongyagu Cam Köprüsü

Çin’de Shijiazhuang’da bulunan bu köprü, şu anda dünyanın en uzun cam tabanlı asma köprüsüdür. Çin’in Hebei eyaletinde dağlarla, şelalelerle ve antik tapınaklarla süslenmiş doğal bir vadi tabanını kapsıyor. 715 metre yüksekliğindeki köprüye aynı anda sadece 600 ziyaretçiye izin verilebiliyor. Cam zeminin hasar görmemesi için ziyaretçilere özel ayakkabılar verilmektedir.

3. Capilano Asma Köprüsü

1889 yılında yapılan ve Vancouver’ın hemen dışında bulunan bu köprü, Capilano Nehri’nin 230 metre üzerindedir.

4. Royal Gorge Köprüsü

Colorado’daki bu köprü, Amerika’nın en yüksek asma köprüsüdür. Yaklaşık 6 ayda inşa edildi ve 1929 yılında açıldı. Uzun yıllar dünyanın en yüksek köprüsü olma unvanını taşımıştı.

5. Charles Kuonen Asma Köprüsü

İsviçre’de bulunan Charles Kuonen Köprüsü, dünyanın en uzun yaya asma köprüsüdür. 2017 yılında açıldı.

6. Osman Gazi Köprüsü

2016 yılında açılan Osman Gazi Köprüsü, Türkiye’nin en uzun köprüsü konumunda. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse; Türkiye’nin 2023 yılında Çanakkale 1915 Köprüsü’nü açmasıyla bu köprü dünyanın en uzun köprüsü unvanını kazanacak.

7. Ojuela Köprüsü

1898’de inşa edilen Ojuela Köprüsü, Meksika’da bulunmaktadır ve dünyanın en uzun asma köprülerinden biridir. 1.043 metre uzunluğundaki Ojuela Köprüsü, madencilik işlemleri 1930’larda sona erdikten sonra yavaşça ölüme terk edildi. Fakat 1990’larda restore edilerek tekrardan açıldı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın