Dünyanın en zengini: Amazon’un kurucusu Jeff Bezos

Bloomberg tarafından hazırlanan 2017 yılı dünyanın en zenginleri listesinde, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos birinci sırada yer aldı. Bezos’un 2017 yılındaki kazancı 150 milyar dolar oldu.

Son 12 ayda kazancı 60 milyar dolardan fazla artış gösteren Bezos, Microsoft’un kuruccusu Bill Gates’i geride bırakmış oldu. Gates’in kazancı ise 95 milyar dolar.

Bezos, Forbes dergisinin Temmuz 2017’de hazırladığı listede de ilk sırada yer almış ancak şirketinin hisse değerlerinin düşmesiyle birlikte ikinci sıraya düşmüştü.

Ayrıca Bezos, enflasyon oranları eklenerek yapılan hesaplamada yakın çağın da en zengin insanı oldu. Bu unvanı ise Bill Gates’ten aldı. Gates’in 1999 yılındaki enflasyon oranları eklenerek yapılan hesaplamada geliri 149 milyar dolara denk gelmekteydi.

Ancak Bezos, gelmiş geçmiş en zengin insan unvanına sahip değil. Bu unvanın sahibi John Davidson Rockefeller. Rockfeller’in geliri, ABD gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 2’sine denk gelmekteydi.

Bloomberg’in hazırladığı listede üçüncü sırada  Warren Buffett yer alırken dördüncü sırada Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yer almakta.

Amazon

Amazon, Jeff Bezos tarafından 1999 yılında kuruldu. Aynı yıl Times dergisinde yılın adamı seçildi.

Amazon’un dünya çapında yaklaşık 300 bin çalışanı bulunmakta.

Amazon, şu sıralar işçilerinin çalışma şartlarını protesto etmek için düzenlediği grevlerle gündeme gelmekte.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın