E-Bordro: Nasıl ve nereden alınır?

E-Bordro, kamu personellerinin maaşlarındaki artış ve kesintileri öğrenebildiği, E-Devlet üzerinden sunulan bir hizmet. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmettir. Özellikle de her yeni yıla girişte maaşlarında ne kadar kesinti yapıldığını öğrenmek isteyen memurların en çok merak ettiği konu. İşte adım adım E-Devlet üzerinden E-Bordro alabilmek için yapılması gereken işlemler…

Öncelikli olarak bu işlemi gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT aracılığıyla şifrenizi edinebilirsiniz.

Adım Adım E-Bordro Alımı

1. www.turkiye.gov.tr adresine girerek sisteme giriş yapın.

2. Sisteme girdikten sonra, açılan sayfada yukarıda bulunan arama kısmına “E-Bordro” yazıp karşınıza gelen ekranda “Hazine ve Maliye Bakanlığı/Maliye Bakanlığı E-Bordro” seçeneğine tıklayın.

3. Karşınıza gelen ekrandan istediğiniz yıl ve ay için sorgulama yapabilirsiniz.

4. Dilerseniz “Yazdır” butonuna tıklayarak maaş bordronuzun çıktısını alabilirsiniz.

E-Bordro’dan kimler faydalanabilir?

E-Bordro uygulamasından, maaşı Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenenler ve 657 sayılı kanuna tabi memurlar faydalanabilmekte. Özel sektör çalışanları ise bu hizmetten faydalanamamakta.

Maliye Bakanlığı tarafından 2015 yılında başlatıldı. Buna göre 2015 yılından itibaren yukarıda belirtilen kıstaslara dahil olan kişiler, maaş bordrolarını yalnızca E-devlet üzerinden alabilecek.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın