Ana sayfa Bilgi Merkezi Ece Ayhan kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Ece Ayhan kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

ece ayhan
Ece Ayhan

Tam adı “Ece Ayhan Çağlar” olan Ece Ayhan, 10 Eylül 1931 tarihinde Muğla’nın Datça ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Çanakkale’de başladı. Daha sonra ailesi İstanbul’a taşınınca 19. İlkokul’da eğitimini sürdürdü. Buradan mezun olduktan sonra Zeyrek Ortaokulu’na kaydoldu. Lise öğrenimini Taksim Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı.

Küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duydu. İlk şiiri, üniversitede öğrenim gördüğü sırada “Türk Dili” dergisinde yayımlandı. Daha sonraki yıllarda kaleme aldığı şiirleri ise “Varlık”, “Pazar Postası” ve “Yeditepe” gibi dergilerde yayımlandı. Özellikle “Pazar Postası” dergisinde yazdığı şiirleri büyük beğeni topladı. 

Üniversiteden mezun olduktan sonra kaymakamlık kursunu başarıyla tamamladı ve kaymakam olarak görev yapmaya başladı. Gürün (Sivas), Alaca (Çorum) ve Çardak’ta (Denizli) kaymakamlık yaptıktan sonra görevinden istifa etti. İstanbul’a gelerek çeşitli yayınevlerinde editörlük ve redaktörlük yaptı. 

1974 yılında beyninde tümör olduğu ortaya çıktı. Dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil tarafından ameliyat edildi.

Eve Ayhan, 13 Temmuz 2002 tarihinde hayatını kaybetti. 

Ece Ayhan’ın şiir kitapları

Kınar Hanım’ın Denizleri
Bakışsız Bir Kedi Kara
Ortodoksluklar
Devlet ve Tabiat
Yort Savul
Zambaklı Padişah
Çok Eski Adıyladır
Çanakkaleli Melahat’a İki El Mektup ya da Özel Bir Fuhuş Tarihi
Sivil Şiirler
Son Şiirler
Bütün Yort Savul’lar!

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here