Ekrem İmamoğlu İstanbul seçimini kazandı

Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazandı. 

Sandıkların yüzde 99’unda oylar sayıldı. Ekrem İmamoğlu yüzde 54 oy alırken, Binali Yıldırım yüzde 45 oy aldı. 

Yıldırım: İmamoğlu’nu tebrik ediyorum, başarılar diliyorum

Seçim yasağının kalkmasının ardından bir konuşma yapan Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li adayı Binali Yıldırım, “Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum, başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini önde tamamlayan Ekrem İmamoğlu, sonuçların açıklanmasının ardından önemli açıklamalarda bulundu. 

‘Gerçekleri, üzerini örterek gizleyemezsiniz’

23 Haziran İstanbul seçimlerinin en önemli ifadesinin Türkiye’nin demokrasi sürecine olan katkısı olduğunu belirten İmamoğlu, “Biz, Türkiye’de demokrasi saatinin tıkır tıkır çalışmasından yana olanlarız. Maalesef demokrasinin saati 31 Mart akşamı çalışmadı. Yaşanan her şeyi tüm milletimiz biliyor. Ama saatleri durdurarak zamanı akşını önleyemezsiniz. Gerçekleri, üzerini örterek gizleyemezsiniz. Sandıklarda oy pusulularının yanında bir de hesap pusulalarının çıktığını tüm vatandaşlarıma duyurmak isterim. Vatandaş, 31 Mart’tan bugüne bu ülkeye yaşatılanların, yapılan haksızlığın  hesabını bir avuç insana kesmiştir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen İmamoğlu, İstanbul’un acil sorunlarında uyumlu çalışmanın önemine değinerek, “Seçim öncesinde vatandaşlara anlattığım yol haritasına uygun olarak sizinle uyum içerisinde çalışmaya hazırım ve buna talibim” diye konuştu.

Mazbatasını aldıktan sonra yol haritasını ve görüşlerini aktarmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaret talebini ileten İmamoğlu, “Bu ülkenin buna ihtiyacının olduğunun da altını çiziyorum” dedi. 

Parti ilçelerinden alınan referans kağıtlarıyla işe girme dönemi bitmiştir’

İmamoğlu, İstanbul’u tek başına yönetmeyeceğini vurgulayarak, “Her insanımızdan yararlanacağım. Siyasi görüşü ne olursa olsun millete hizmet aşkı olan herkes benimle çalışacaktır. Parti ilçelerinden alınan referans kağıtlarıyla işe girme dönemi bitmiştir” ifadelerini kullandı. 

Neler yaşanmıştı?

31 Mart İstanbul seçimlerini önde tamamlayan İmamoğlu, uzun süren bir itiraz sürecinin ardından 17 Nisan’da mazbatasını almıştı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 6 Mayıs günü verdiği kararla, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verdi. Karar, 4’e karşı 7 oy ile alındı.

YSK’nın seçimleri yenileme kararıyla birlikte İmamoğlu’nun belediye başkanlığı dönemi sona erdi. İmamoğlu, başkanlık koltuğunda sadece 18 gün oturabilmişti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın