Elon Musk kimdir? Elon Musk’ın hayat hikayesi

Elon Musk, 28 Haziran 1971 günü Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Güney Afrikalı bir babanın ve Kanadalı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Henüz 12 yaşındayken “Blastar” adlı bir bilgisayar oyunu tasarladı ve bunun satışını gerçekleştirdi.

Bryanston High School ve Pretoria Boys High School’da öğrenim gördü. 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda zorunlu askerlik yapmamak için Kanada’ya gitti. Burada Queen’s Üniversitesi’ne kaydoldu.

1992 yılında ekonomi ve fizik okumak için ABD’de bulunan Pennsylvania Üniversitesi‘ne gitti. Eğitimini başarıyla tamamlayarak hem ekonomi hem de fizik diploması aldı.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra enerji fiziği alanında doktora yapmak için California’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti. Fakat doktorasını tamamlayamadı.

İnternetin patlama yaptığı dönemde fırsatı kaçırmadı ve Zip2 projesini hayata geçirdi. Zip2, çevirimiçi içerik yayınlama yazılımıydı. Kısa bir süre içerisinde New York Times ve Chicago Tribune gibi önemli kuruluşların internet siteleri için anlaşmalar yaptı. Bu şirketini, 1999 yılında 307 milyon dolar nakit, 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında sattı.

1999 yılında çevirimiçi ödeme sistemi olan X.com’u kurdu. Bir yıl sonra ise Confinity’i de dahil ederek bugün herkesin bildiği Paypal‘ı oluşturdu. Bu girişimini de 2002 yılında sattı ve satış karşılığında 1,5 milyar dolar aldı.

2002 yılında ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etmeyi amaçlayan üçüncü şirketi olan SpaceX‘i kurdu. 2012 yılında SpaceX’in Dragon adlı aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti. Bunun neticesinde SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na araç gönderen ilk ticari kuruluş oldu.

Tesla Motors‘un kurucu ortaklarından biri oldu. Tesla Motors; elektrikli araç, güneş paneli ve batarya üzerine üretim yapan bir şirkettir. Şirket ilk elektrikli arabası olan Tesla Roadster’ı üretti. İlk halka arzını Haziran 2010’da başlattı ve 226 milyon dolar kazandı.

2019’un Kasım ayında zırhlı pick-up modeli Cybertruck adlı yeni aracın tanıtımını yapan Elon Musk, araç için şimdiden 150 bin sipariş aldıklarını söyledi. 

Tesla hedefini gerçekleştirdi: 7 günde 7000 araç


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın