Ana sayfa Bilgi Merkezi Elon Musk kimdir? Kısaca hayatı ve biyografisi

Elon Musk kimdir? Kısaca hayatı ve biyografisi

Elon Musk

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. 

Küçük yaşlardan itibaren teknolojiye ilgi duyan Elon Musk, kendi kendine yazılım, kodlama ve programlamayı öğrendi. “Balstar” adını verdiği bilgisayar oyununu tasarladığında henüz 12 yaşındaydı. Bunu bir dergiye 500 dolara satmıştı.

İlk ve orta öğrenimini Güney Afrika’da tamamlayan Musk, zorunlu askerlik yapmamak için Kanada’ya giderek Queen’s Üniversitesi‘ne kaydoldu. 1992’de gittiği ABD’de eğitimini sürdürdü ve Pennsylvania Üniversitesi‘nden hem ekonomi hem de fizik alanında lisans diploması aldı. 

İnternet kullanımının yaygınlaştığı dönemde içerik yayınlama yazılımı Zip2 projesini hayata geçirdi. Kısa bir süre içerisinde büyüyen şirketini 1999 yılında 307 milyon dolar nakit, 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında sattı. 

Aynı yıl çevirimiçi ödeme sistemi X.com’u kuran Musk, ertesi yıl 50/50 birleşme anlaşmasıyla Confinity’i de dahil ederek bugün yaygın bir şekilde kullanılan Paypal‘ı oluşturdu. Bu girişimini de 1,5 milyar dolar karşılığında sattı. 

2002 yılında ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etmeyi hedefleyen üçüncü şirketi SpaceX‘i kurdu. 2012 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na araç gönderen ilk ticari kuruluş oldu. 

Elon Musk, elektrikli araç üretmeyi amaçlayan Tesla Motors’un kurucu ortaklarından biri oldu. Şirket, “Tesla Roadtster” adlı ilk arabasını 2008 yılında üretti. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here