Emin Çapa kimdir, nereli, ne mezunu? Biyografisi

Halk TV’de gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerle dikkat çeken Emin Çapa kimdir? Emin Çapa nereli, kaç yaşında, ne mezunu? İşte ünlü gazeteci hakkında merak edilenler…

Emin Çapa kimdir?

Emin Çapa, 1967 yılında İzmit’te dünyaya geldi. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü‘nde tamamladı. Lisans eğitiminin ardından Avrupa Birliği (AB) üzerine yüksek lisans yaptı. Ekonomi üzerine de doktora yaptı.

Üniversitede öğrenim gördüğü sırada, Hürriyet gazetesinde stajyer olarak çalışmaya başladı. 1989 yılında ise Tempo dergisinde muhabir olarak görev yapmaya başladı. Daha sonra Beyazıt Öztürk‘ün de yayın yapacağı Genç Radyo‘nun kurucuları arasında yer aldı.

Bir dönem Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu‘nda (TİSK) görev yaptı. Buradaki görevinin arından tekrardan gazeteciliğe dönen Emin Çapa, Sabah gazetesinde ekonomi muhabirliği ve köşe yazarlığı yaptı.

Yaklaşık iki yıl boyunca Türk Sanayicileri ve İş İş adamları Derneği‘nde (TÜSİAD) başkan danışmanı olarak görev yaptı.

1999 yılında CNN Türk‘e geçti ve burada editör olarak çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Ekonomi Haber Şefliği, Ekonomi Haber Müdürlüğü ve Ekonomi Müdürlüğüne getirildi.

2006 yılında CNN Türk ekranlarında Ebru Baki ile birlikte “Seans Analiz” adlı programın sunuculuğunu yaptı. 2009 yılında CNN Türk’ün internet sitesinde köşe yazıları kaleme almaya başladı. 2012 yılında CNN Türk’te “O Sırada” adlı programı hazırladı.

2012 ile 2016 yılları arasında Ebru Baki ile birlikte dünyada ve Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeleri ele aldığı “Paranın İzi” adlı programı hazırladı.

22 Eylül 2014 tarihinden itibaren CNN Türk ekranlarında “Dünyanın 1001 Hali” adlı programı hazırladı ve sundu. Gündemin gerisinde kalan konuları ele aldığı bu programı, 2018’in Şubat ayına kadar sürdürdü. Programda işlenen bazı konular şunlardı: “Devletler Coin Çıkaracak mı?”, “Kore, Türkiye’yi Nasıl Geçti?”, “Zamanda Yolculuk Mümkün mü?”, “Türkiye’de Tarımın Geleceği Nasıl Şekillenecek?”, “Yapay Zeka Dost mu Düşman mı?”, “Neden Yabancı Dil Öğrenemiyoruz?”

2017 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan “Emin Çapa ile Sabah Haberleri” adlı programı sundu. 2018 yılında CNN Türk’teki görevine ekonomik tasarruf gerekçesiyle son verildi.

CNN Türk’ten ayrıldıktan sonra Halk TV‘ye geçti. Burada, hafta içi her gün saat 16.00’da ekonomideki gelişmeleri değerlendirdiği bir program yapmaya başladı.

2021 yılında Halk TV’de yayınlanmaya başlayan “Şirin Payzın ile Sözüm Var” programında Barış Terkoğlu ile birlikte yorumculuk yapmaya başladı. Ayrıca, aynı yıl “Emin Çapa ile Dünyanın 1001 Hali” programını sunmaya başladı.

Emin Çapa, 2019 yılından beri kendi adını taşıyan Youtube kanalında ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmeler yapmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın