Ana sayfa Ekonomi Enflasyon açıklandı: 2004’ten bu yana en yüksek seviyede

Enflasyon açıklandı: 2004’ten bu yana en yüksek seviyede

Enflasyon

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, yıllık enflasyon Haziran ayında yüzde 15,39’a çıkarak 2004 yılından beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Merkez Bankası’nın yıl sonu için belirlediği enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde, 30 Nisan’da açıkladığı enflasyon tahmini ise yüzde 8,4 seviyesinde bulunuyordu.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından dolar kurunda bir yükseliş görüldü.

Haziran ayında en çok fiyat artışı yaşanan ana harcama grubu, yüzde 24,26’lık artışla ulaştırma sektörü oldu. İkinci sırada yüzde 18,91’lik artışla ev eşyası, üçüncü sırada ise yüzde 18,89’luk artışla gıda grubu bulunmakta.

Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte Türkiye, enflasyonun en yüksek seviyede olduğu ikinci gelişen ülke konumuna geldi.

TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasıyla, sosyal medyada günün en çok konuşulan konusu enflasyon oldu.

Türkiye, 181 Ülke Arasında 11. Sırada

Dünya Gazetesi yazarı Özcan Kadıoğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı verilere göre Türkiye, IMF’e kayıtlı bulunan 181 ülke arasında en yüksek enflasyona sahip 11. ülke konumunda bulunmakta.

Henüz Vergi ve Zamlar Gelmedi

İktisatçı Yalçın Karatepe, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, henüz vergi ve zamlar gelmemesine rağmen enflasyonun bu seviyede olduğunun altını çizdi.

Temmuz Enflasyonu Yüzde 16-17 Olur

Hürriyet gazetesi yazarı Uğur Gürses, sosyal medyada yaptığı değerlendirmede, durgunluk içinde yüksek enflasyon sürecine adım attığımızı ve Temmuz ayı enflasyonunun yüzde 16-17 seviyesini bulabileceğini belirtti.

 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here