Ana sayfa Bilgi Merkezi Enis Behiç Koryürek kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Enis Behiç Koryürek kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Hecenin beş şairinden olan Enis Behiç Koryürek, 27 Mart 1893 tarihinde İstanbul’da, Doktor Yarbay İsmail Behiç Bey ve Faika Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini babasından ve özel hocalarından aldığı derslerle evde tamamladı. Daha sonra Selanik, Üsküp ve İstanbul idadilerinde öğrenim gördü. 

Şiire olan ilgisi Mülkiye Mektebi’ndeki öğrencilik yıllarında başladı. Bu dönemde kaleme aldığı ve Namık Kemal‘in ruhuna ithaf ettiği “Vatan Mersiyesi” adlı şiiriyle edebiyat dünyasının dikkatini çekti. 

1913 yılında Mülkiye Mektebi’nden mezun olan Enis Behiç Koryürek, Hariciye Nezareti’nde görev yapmaya başladı. Önce Bükreş Konsolosluğu’na, ardından da Budapeşte Başkonsolosluğu’na tayin edildi. 

1919 yılında yurda dönen Koryürek, bir süre öğretmenlik yaptı. 1925 yılında Ankara’ya taşınarak burada çeşitli kurumlarda memurluk yaptı. 1927 yılında “Miras” adlı ilk şiir kitabı yayımlandı. 1945 yılında memurluktan emekli oldu. Ertesi yıl yapılan genel seçimlerde milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Hayatının bundan sonraki sürecini maddi açıdan sıkıntılı geçirdi. 

Enis Behiç Koryürek, 18 Ekim 1949 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Sanat hayatının ilk yıllarında Servet-i Fünun etkisinde şiirler yazan Koryürek, Ziya Gökalp ile tanıştıktan sonra hece ölçüsünü kullanmış ve yalın bir dille şiirler yazmaya başlamıştır. Bundan sonraki süreçte Milli Edebiyat akımına katılarak ulusal duyguları ön plana çıkaran şiirler kaleme almıştır. Şiirleri; Şehbal, Türk Yurdu, Varlık ve Hayat gibi dergilerde yayımlandı. 

ENİS BEHİÇ KORYÜREK’İN ESERLERİ

Şiir

Miras

Güneşin Ölümü

Varidat-ı Süleyman

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here