Ana sayfa Biyografi Enis Berberoğlu kimdir, nereli ve kaç yaşındadır?

Enis Berberoğlu kimdir, nereli ve kaç yaşındadır?

PAYLAŞ

Enis Berberoğlu, 5 Haziran 1956 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Avusturya Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi‘nde Ekonometri alanında yüksek lisans yaptı.

Gazetecilik hayatına 1981 yılında Dünya gazetesinde adım attı. Daha sonra CNN TÜRK kanalına geçti. Burada ekonomi müdürü olarak görev yaptı. Hürriyet gazetesinde haber koordinatörlüğü ve Ankara temsilciliği görevlerinde bulundu. Bir dönem Radikal ve Hürriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

2009-2014 yılları arasında Hürriyet gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Hürriyet gazetesinden yapılan açıklamada kendi isteğiyle görevinden ayrıldığı belirtildi.

2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyeliğine seçilen Enis Berberoğlu, daha sonra İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde CHP’den İstanbul Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi.

2018 yılında MİT tırlarının durdurulması davasında 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu sırada üniversite sınavını kazandı ve Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’ne girdi. 4 Haziran 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda hakkında kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin okunmasıyla milletvekilliği düşürüldü.

Enis Berberoğlu’nun kitapları

Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu

Kod Adı: Yüksekova – Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı

Öbür Türkler

Rehin: Maltepe cezaevi B-9 koğuş yazıları

Siz Yürürken Ben Yatarken Yazı-yorum

Çöp Adamın Gayri Resmi Tarih Tanıklığı

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here