Erbil’de saldırı: 1 Türk diplomat şehit oldu

Irak’ın Erbil kentinde Türk konsolosluk çalışanlarına yönelik silahlı saldırı düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Erbil Başkonsolosluğunda görevli bir Türk diplomatın şehit olduğu belirtildi. 

Irak’ın Erbil kentinde Türk diplomatların olduğu restorana silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, Türk diplomatların doğrudan hedef alındığı belirtiliyor. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerin sürdüğü kaydedildi. 

Rudaw Türkçe’nin haberine göre, saldırganların sivil kıyafetli olduğu bildirildi. 

KALIN: BU HAİN SALDIRIYI YAPANLARA GEREKEN CEVAP VERİLECEKTİR 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir” ifadelerini kullandı. 

ERBİL EMNİYET MÜDÜRÜ: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, saldırıya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı. 

ERDOĞAN: FAİLLERİN SÜRATLE BULUNMALARI İÇİN GİRİŞİMLERİMİZ SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıya ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Erdoğan, “Saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir” dedi. 

ÇAVUŞOĞLU: SALDIRI ÜÇ KİŞİ TARAFINDAN DÜZENLENDİ 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırının üç kişi tarafından düzenlendiğini açıkladı. 

BARZANİ SEYAHATİNİ YARIDA KESEREK ERBİL’E DÖNÜYOR

Resmi ziyaret kapsamında Fransa’da bulunan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani’nin, saldırıyı öğrenmesinin ardından seyahatini keserek Erbil’e döndüğü bildirildi. 

TERÖR VE GÜVENLİK UZMANI ABDULLAH AĞAR’DAN İLK DEĞERLENDİRME 

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Habertürk TV’de katıldığı canlı yayında saldırıya ilişkin ilk değerlendirmesini yaptı. Ağar, “Neçirvan Barzani’nin seçildikten sonra ilk ziyaretini Türkiye’ye yapmış olması, Irak merkezi hükümetiyle ilişkilerin gelişiyor olması, Barzani’nin Türkiye ziyaretinin ardından IKBY’nin gerek kamusal alanda gerekse de medya alanında PKK’ya yönelik eleştiri cümlelerinin dozaşını yükseltmiş olması bir şekilde böyle bir suikasta sebep vermiş olabilir” dedi. 

Başbuğ: Rastgele bir terör örgütünün yapacağı saldırı değil

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ ise 24 TV’de yaptığı değerlendirmede, “Rastgele bir terör örgütünün yapacağı saldırı değil” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın