Ercüment Ovalı müjdeli haberi verdi: Dornaz alfa ilacı klinik testlere alınmalı

31 Mart’tan beri 28 kişiden oluşan ekibiyle koronavirüs tedavisi için aşı ve ilaç çalışmaları yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan müjdeli bir haber geldi. Ovalı, “Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı” dedi. 

Koronavirüs (Corona virüsü) tedavisi için dünyada çok sayıda bilim insanı çalışmalarını sürdürürken, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan umut verici bir açıklama geldi.

OVALI: KAHRAMANLARIMA TEŞEKKÜR EDERİM

Ovalı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık. Ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

DORNAZ ALFA NEDİR?

Human DNaz I enziminin rekombinant formu olan ve bu sebeple “rekombinant human DNAz” olarak da adlandırılan Dornaz alfa, kistik fibroziste hastalarının mukusundaki DNA’yı yıkarak akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 31 Mart günü 28 kişiden oluşan ekibiyle İstanbul’da bulunan bir laboratuvarda koronavirüs tedavisi için aşı ve ilaç çalışmalarına başlamıştı.

Daha önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “23 Nisan için sözleştik” ifadesini kullanan Ovalı, kamuoyunda heyecana neden olmuştu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı açıkladı: Koronavirüs tedavisi onaylandı

Prof. Dr. Ercüment Ovalı: Henüz aşı bulmadık, bulmaya çalışıyoruz


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın