Erdoğan: Belçika ve Avusturya’da da seçimler tekrarlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi’nin düzenlediği Geleneksel Beyoğlu İftarı’nda konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararına ilişkin, Belçika ve Avusturya’da yenilenen seçimleri örnek gösterdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Türkiye ve İstanbul’un ihtiyacı kendi dünya görüşlerine uymayan herkesi ötekileştiren, hor ve hakir gören zihniyet değil, işte buradaki manzaranın ifade ettiği anlayıştır.

Dünyanın neresinde demokrasinin en önemli işlevsellik aracı olan seçimlerin şaibeden arındırılmak üzere yenilenmesine karşı çıkıldığı görülmüştür?

Dün Belçika’nın bir şehrinde de seçimlerin yenilenmesi için karar verildi. Bakalım Belçika’da bu karara karşı kampanyalar başlatılacak mı? Bu kararı veren yargı mensupları isim isim sayılıp tehdit edilerek itibar suikastına maruz bırakılacak mı? Belçika Parlamentosu’nda bu sebeple darbe çığırtkanlığı yapan çıkacak mı? Ülkemizden başka hiçbir yerde böyle manzaralar göremezsiniz.

Avusturya’da iki yıl aradan sonra cumhurbaşkanlığı seçiminin tekrarına karar verildi.

Sandıktan korkan siyasetçilerin olduğu tek yer bizim memleketimizdir. Halbuki bir yerde seçim yapılıyorsa, gerektiğinde yenileniyorsa orada demokrasi işliyor demektir.

Bunlar o kadar şirazeden çıktı ki tribünlere pankartlar asıyorlar. Bu pankartlarla FETÖ’nün uşağı durumunda olan kişilerin sloganlarını pankart olarak asıyorlar. Bunlara asla geçit vermeyeceğiz.

SANATÇI SANATIYLA KONUŞUR

Sinema dünyasıyla ilgili kimse bugüne kadar bir düzenleme yapmadığı halde, bu yasal düzenlemeyi yaptık. Ondan sonra bir taraftan bize teşekküre geleceksin, arkadan da bunlarla beraber şakşakçılık yapacaksınız. Bunu neyle izah edeceğiz?

Sanatçı sanatıyla konuşur. Bu tür insanlara dalkavukluk yapmaz. Sanatıyla konuşan sanatçıları da biz başgöz ederiz. Onlar için elimizden gelen ne varsa onu yaparız.

Milletten alamadıkları yetkiyi baskıyla, zulümle, gerektiğinde doğrudan can alarak sahip olmaya çalışan bu zihniyetin kalıntılarına hala rastlıyoruz.

Siyaset er meydanıdır. Kendine güvenmeyenler Gezi’deki tencere tava çalma hadisesinde olduğu gibi kendileri çalar kendileri oynar.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın