Ana sayfa Gündem Erdoğan, corona virüsüne karşı alınacak önlemleri açıkladı

Erdoğan, corona virüsüne karşı alınacak önlemleri açıkladı

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde yapılan Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada alınacak yeni önlemleri anlattı.

İnsanlık tarihi boyunca salgın hastalıkların çok ciddi can kayıplara yol açtığını hatırlatan Erdoğan, “İlaç sektöründe yaşanan gelişmeler büyük can kayıplarının önüne geçmiştir. Salgın hastalıkların kitlesel ölümlere yol açma tehlikesi hala vardır. Her türlü hastalığa karşı hızlı ve etkin önlemler alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘LGS VE YKS ERTELENEBİLİR’

Dünyada hastalık teşhisinin 200 bin kişiye ulaştığını belirten Erdoğan, haziran ayında yapılacak Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) soru hazırlıklarının tatil süreleri göz önünde bulundurularak yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelişmelere göre bu sınavların ileri bir tarihe ertelenebileceğini söyledi. 

‘BEDELLİ ASKERLİK CELPLERİNİ ERTELEDİK’

Kültür sanat faaliyetlerinin nisan ayı sonuna dek ertelendiğini, kronik rahatsızlığı olanların da hastaneye gitmeden ilaçlarını almaya devam etmelerine imkan tanıdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nisan ayı sonuna kadar planlanan tüm bilimsel faaliyetleri, açık kapalı toplantıları, askeri tatbikatları, bedelli askerlik celplerini erteledik” dedi. 

TEST LABORATUVARLARININ SAYISI 16’YA ÇIKARILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, umreden dönen 10 bin 300 vatandaşın Ankara ve Konya’da karantinaya alındığını söyledi. Öte yandan Kovid-19 testlerinin yapıldığı laboratuvar sayısının 4’ten 16’ya çıkarıldığını duyurdu. 

En iyi korunma yönteminin herkesin kendi kendine alacağı tedbirler olduğunu söyleyen Erdoğan, “Kimse bencilliği veya özensizliği sebebiyle toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir. Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye’deki tedbirler de salgın riski ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacaktır. Açıklanan tedbirlere hassasiyetle riayet edersek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz” ifadelerini kullandı. 

‘100 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK SETİNİ DEVREYE SOKUYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık kaynak setini devreye aldıklarını duyurdu. Erdoğan, “Firmalar için ön şartımız istihdam kaybına yol açmamalarıdır” dedi. Öte yandan kasım ayına kadar konaklama vergisi uygulanmayacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1500 LİRAYA YÜKSELTİLDİ 

Erdoğan, en düşük emekli maaşının 1500 liraya yükseltildiğini açıkladı. Öte yandan emeklilerin bayram ikramiyesinin de nisan ayı başında ödeneceğini söyledi. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here