Erdoğan: F-35 vermiyor musunuz? Peki, başka yerlere döneriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan F-35 kriziyle ilgili, “F-35 vermiyor musunuz? Peki, kusura bakmayın, biz o konuda da yine tedbirlerimizi alırız, başla yerlere döneriz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İl Başkanları toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

‘BİZ YAPTIĞIMIZ SÖZLEŞMEYE UYARIZ’

F-35 savaş uçakları için 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapıldığını, şunu ana kadar sadece dört tanesinin ABD’deki pilotlara teslim edildiğini ve Türkiye’ye gelmesine müsaade edilmediğini kaydeden Erdoğan, “Ondan sonra ‘Patriot’u niye bizden almadınız da gidip S-400 aldınız?’ diyorlar. Biz yaptığımız sözleşmeye uyarız. Sayın Obama döneminde bize verilmesi gerekenleri alamadık. Buradan ABD’nin Kongresine sesleniyorum, biz Obama döneminde Patriot almayı arzu ettiğimiz zaman siz vermediniz. Sayın Trump döneminde şimdi yine engel olmaya çalışıyorsunuz” ifadelerini kullandı. 

‘SONDAJ GEMİLERİMİZİN BÖLGEDE ÇALIŞMASINDAN BEYLER RAHATSIZ’

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere de değinen Erdoğan, Türkiye’nin kendisine ait iki sondaj gemisinin olduğunu belirterek, “Onların bölgede çalışmasından beyler rahatsız. Niye? Burada biz uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa, deniz hukukuna göre atmamız gereken adımları attık ve atıyoruz” şeklinde konuştu. 

‘HİÇBİR ZAMAN SÖZLERİNİZİ TUTMADINIZ’

Kıbrıs’ta yapılan referandumda Türklerin yüzde 65 ‘evet’, karşı tarafın ise yüzde 75 ‘hayır’ dediğini hatırlatan Erdoğan, “Yüzde 75 ‘hayır’ diyeni Avrupa Birliği’ne aldılar, Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimizi dışarıda bıraktılar. Mali destek sözleri vardı. Onu da yerine getirmediler. Siz busunuz. Hiçbir zaman sözlerinizi tutmadınız” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’de bulunan Suriyelilerden 330 bininin Türkiye’nin güvenlik altına aldığı bölgelere geri döndüğünü ve artık orada kapasitenin dolduğunu kaydeden Erdoğan, “Daha fazla Suriyeli kardeşimizin evlerine dönüşünü sağlamak için Münbiç ve Fırat’ın doğusunu güvenli hale getirmemiz gerekiyor” dedi. 

‘S-400’LERİ NİSAN 2020’DE AKTİF OLARAK KULLANABİLECEĞİZ’

S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye teslimatına da değinen Erdoğan, montaj ve eğitim safhalarının ardından Nisan 2020’de aktif olarak kullanılmaya başlanacağını söyledi.

ABD, Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya aldı
Erdoğan: F-35’leri vermemek dostluğa ve ortaklığa yakışmaz
Erdoğan’dan F-35 açıklaması: Ortak üreticiyiz, 116 adet alacağız
‘Türkiye’ye ayrılan F-35’leri almak için İsrail, Japonya ve Polonya kulis yapıyor’

Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın