Erdoğan: F-35’leri vermemek dostluğa ve ortaklığa yakışmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin F-35 savaş uçakları konusunda Türkiye’ye yönelik tavrına ilişkin, “F-35’leri vermemek dostluğa ve ortaklığa yakışmaz” dedi. 

Gazete ve televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleriyle İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde bir araya gelen Erdoğan, gündemdeki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

S-400’lerle ilgili süreç Nisan 2020’de tamamlanacak’


NTV’den Nermin Yurteri’nin haberine göre, Erdoğan, S-400 anlaşmasının Türkiye tarihinin en önemli anlaşması olduğunu belirterek, “S-400’lerle ilgili süreç Nisan 2020’de tamamlanacak” ifadesini kullandı.

Erdoğan, S-400’lerin kontrolünün tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) olacağını söyledi ve “S-400 alınmasının sebebi bölgede barışı korumak” dedi. 

‘Trump’ın CAATSA’dan feragat etme ve erteleme yetkisi var’


Amerika Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Yasası’nın (CAATSA) yaptırımları konusundaki imzaların 2017 yılında atıldığına dikkat çeken Erdoğan, “F-35’ler bu kapsamda değil. Trump’ın CAATSA’dan feragat etme ve erteleme yetkisi var. Orta yolu bulması gereken Sayın Trump’tır” dedi.

Erdoğan, bir kez daha Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinin ortağı olduğunu ve ödemesini yaptığını dile getirdi. 

“S-400’leri alarak savaşa hazırlanmıyoruz, barışı ve milli güvenliğimizi garantiye alıyoruz” diyen Erdoğan, “Dış politikada tutarlı ve ahlaklı politikadan taviz vermedik” diye konuştu. 

İnanıyorum ki Sayın Trump bu oyuna gelmeyecektir’


Erdoğan, geçtiğimiz gün ABD Temsilciler Meclisi’nde, ‘Güney Kıbrıs’a silah ambargosunun kaldırılmasına’ ilişkin yasanın kabul edilmesi hakkında şu ifadeleri kullandı: “İnanıyorum ki Sayın Trump bu oyuna gelmeyecektir. Bu oyunu da bozması gereken Sayın Trump’ın taktikleri olacaktır.”

Yunanistan’da yapılan erken seçimleri kazanan Miçotakis ile bir görüşme yaptığını belirten Erdoğan, “Yaptığımız görüşmeye baktığımızda birbirimize karşı güzel ifadeler kullandık” ifadesini kullandı. 

Enflasyonun yüzde 15,7’ye düştüğünü belirten Erdoğan, yıl sonuna kadar hedeflerinin yek haneli rakamlara düşürmek olduğunu ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik

Erdoğan’dan F-35 açıklaması: Ortak üreticiyiz, 116 adet alacağız


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın