Erdoğan, “KYK borçları silinecek mi?” sorusunu yanıtladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrencinin merak ettiği KYK borçlarının silinip silinmeyeceği konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilkent Üniversitesi’nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen ‘Her İnsan Bir Dünya’ temalı programda konuştu. 

‘Öğrencilerin lehine adım atacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “KYK borçları silinecek mi?” şeklindeki soru üzerine, “Bu, şuanda bizim gündemimizde. Bütçe görüşmelerinden sonra inşallah masaya yatıracağız ve öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı atacağız. Krediyi her müracaat eden daha sonra ödemek üzere alıyor. Borçlu olanların beklentisi bu borçların tamamen silinmesi olacaktır. O zaman burada başka bir tercih gündeme gelecektir. Kredi kalkacaktır ve sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını yapıp adımımızı da atacağız” diye konuştu. 

‘Nobel kendini bitirmiştir’

Nobel Edebiyat Ödülü’nün Avusturyalı yazar Peter Handke’ye verilmesi’ne tepki gösteren Erdoğan, “Nobel kendini tüketmiştir, bitirmiştir. Nobel, tamamıyla siyasi ve ideolojik davranan bir kurum konumundadır. Benim için Nobel’in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Böyle bir katili ödüllendirmek aslında zulüm ile ortak hareket etmektir. Bu tür bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Kazan-kazan esasına dayalı olarak Akdeniz’deki bütün kıyıdaş ülkelerle her türlü adımı atabileceklerini belirten Erdoğan, “Burada birlikte kazanma konusunda bizim en ufak tereddüdümüz yoktur” dedi.

‘Talep gelirse Libya’ya asker gönderebiliriz’

Erdoğan, “Libya’ya asker gönderilir mi?” şeklindeki soru üzerine, ülkede bir Rus güvenlik şirketinin de bulunduğunu hatırlatarak, “Askeri güvenlik anlaşmasını yaptıktan sonra Libya bizden böyle bir talepte bulunursa, biz oraya da aynı şekilde elemanlarımızı gönderebiliriz. Böyle bir mutabakat imzaladıktan sonra önümüzde herhangi bir engel de söz konusu değildir” diye konuştu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın