recep tayyip erdoğan

Erdoğan: MİT, Libya’da üzerine düşen görevleri yerine getiriyor

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yeni binasının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “MİT, Libya’da üzerine düşen görevleri yerine getiriyor” dedi. 

MİT’in Ankara Bağlıca’daki yeni karargah binası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Erdoğan, MİT’in çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

‘Ülkemizin MİT’e olan ihtiyacı hiçbir zaman azalmamıştır’

2014 yılında MİT Kanunu’nda yapılan değişikliğe değinen Erdoğan, “2014 yılında teşkilatımızın kanunu baştan sona yenileyerek günümüzün beklentilerine uygun hale getirdik. Zaman zaman tartışmaların merkezine yerleştirilmiş olsa da ülkemizin MİT’e olan ihtiyacı hiçbir zaman azalmamıştır” ifadelerini kullandı. 

Ülkenin ve dünyanın kritik bir süreçten geçtiği bu dönemde MİT’e her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Böyle zorlu bir dönemde MİT’in yürüttüğü cansiparane çalışmalar, bize gerçekten çok büyük destek sağlıyor” dedi. 

‘Elde edilen istihbaratlar sayesinde örgüte çok büyük kayıplar verdirildi’

MİT’in son dönemde terör örgütü PKK’nın lider kadrosuna yönelik düzenlediği operasyonlara dikkat çeken Erdoğan, “Elde edilen istihbaratlar, İHA ve SİHA’lar aracılığıyla operasyonlara dönüştürülerek örgüte çok büyük kayıplar verdirildi” açıklamasında bulundu.  

MİT’in FETÖ’nün haberleşme sistemi ByLock’u çözerek devlet sisteminden silinmesi için gerekli altyapıyı oluşturduğunu söyleyen Erdoğan, “Pek çok FETÖ mensubunun ülkemize iadesini sağlamıştır. Cemal Kaşıkçı cinayetinde MİT’in oynadığı rol uluslararası düzeyde ülkemizin yüzünü ağartacak mükemmeliyettedir” ifadelerini kullandı. 

MİT’in uluslararası alanda hatırı sayılır güçlü istihbarat teşkilatları arasında bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “Yurtdışı temaslarında pek çok ülke tarafından teşkilatımızın faaliyetlerinden sitayişle bahsedildiğini görüyorum” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT’in ülke içindeki faaliyetlerini azaltarak yurtdışı operasyon kabiliyetlerini artırmaya devam edeceklerini söyledi.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın