Erdoğan: NATO üyeliğinden vazgeçmek gibi bir niyetimiz yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ne NATO üyeliğinden ne de müttefiklerimizden vazgeçmek gibi bir niyetimiz yok” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Harp Okulları Mezuniyet ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde konuştu. 

‘NATO ve Avrupa Birliği önemli katkılarda bulundu’

Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’nın ardından tercihini Batı demokrasisi ve savunma konseptinden yana kullanarak yeni bir döneme girdiğini belirten Erdoğan, “NATO savunma konsepti bize tıpkı Avrupa Birliği’nin (AB) ülkemizi tam üye yapmayıp sadece Gümrük Birliği içinde tutmasıyla ekonomimize küresel rekabet gücü kazandırması gibi önemli katkılarda bulundu” ifadelerini kullandı. 

‘NATO en önemli savunma iş birliği zemini olmayı sürdürüyor’

Dünyanın yeniden yapılandığı bir dönemde Türkiye’nin de savunma stratejilerini gözden geçirmesi gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, “Son dönemde NATO, Türkiye’nin güvenliği başta olmak üzere, pek çok konuda çuvallamış olsa da halen bizim ve müttefiklerimiz için en önemli savunma iş birliği zemini olmayı sürdürüyor” şeklinde konuştu. 

Güvenli bölge: ‘Kendi askerlerimizin kontrol etmesi dışında bir çözüme rıza göstermeyiz’

ABD ile yapılan güvenli bölge anlaşmasına da değinen Erdoğan, Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulması gibi olumlu gelişmeler olmasına karşın ABD ile ‘makasın çok açık olduğunu’ belirterek, “Biz doğrudan kendi askerlerimizin kontrol etmesi dışında bir çözüme rıza göstermeyiz” dedi. 

Üç hafta sonra ABD ile yapılacak görüşmelerin son fırsat olacağını kaydeden Erdoğan, “Birkaç hafta içinde askerlerimiz bölgeyi kontrol etmezse, kendi harekat planımızı devreye sokacağız” ifadelerini kullandı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın