Erdoğan: Pensilvanya’daki terörist başının iadesi için adım atmayı sürdüreceğiz

ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşmede FETÖ konusunun da ele alınacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Pensilvanya’daki terörist başının iadesi için birçok adım attık, atmayı da sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Ziyaretin Türkiye-ABD ilişkilerinin sancılı geçtiği bir süreçte gerçekleştiğini söyleyen Erdoğan, “Terörle mücadele başta olmak üzere güvenlik konuları, askeri ve savunma sanayii işbirliğini ve ticari ilişkileri ele alacağız. Trump’la ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini koymuştuk” ifadelerini kullandı. 

‘SİYASİ SABOTAJ GİRİŞİMLERİNE RAĞMEN PEK ÇOK KONUDA MESAFE ALDIK’

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hemfikir olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Siyasi sabotaj girişimlerine rağmen pek çok konuda mesafe aldık. İki lider olarak önce dar kapsamlı görüşmemiz olacak. Ardından heyetler arası görüşme yapacağız. Her iki ülkenin güvenliğini ilgilendiren konularda yeni bir dönemi başlatmak istiyoruz.”

Suriye’de Rusya ile gerçekleştirilen ortak devriyeye değinen Erdoğan, şu an itibariyle terör örgütlerinin bölgeden çekilmediğini, hala terör örgütlerinin burada bulunduğunu söyledi. Erdoğan, “Bunları Sayın Trump ile konuşacağız. Döndükten sonra da Putin ile konuşacağız” dedi.

‘GARANTÖR OLARAK BURADA HAKLARIMIZ VAR’

Erdoğan, Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler hakkında şunları söyledi: “Bizim garantör olarak burada haklarımız var. Münhasır ekonomik bölge denilen yerlerde de bizim haklarımız var. Bunlar uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın