Erdoğan: Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım’ın 5 yıl önce Rusya tarafından ilhak edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında Ankara’ya gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

Kırım’ın ilhakı konusunda önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Soydaşlarımızın tarihi anavatanları Kırım’daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin korunması, temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması önceliğimiz olmayı sürdürecektir” dedi. 

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların en kısa sürede sona ermesini temenni ettiğini belirten Erdoğan, “Bu sorunun uluslararası hukuk ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü içinde barışçıl bir şekilde çözüleceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

HEDEF: TİCARET HACMİNİ 10 MİLYAR DOLARA YÜKSELTMEK

Görüşmede ikili ilişkilerin ele alındığını aktaran Erdoğan, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara yükseltme konusunda hedef belirlediklerini söyledi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın