Erdoğan’dan F-35 açıklaması: Ortak üreticiyiz, 116 adet alacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘F-35 meselesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolar ödememiz var. Biz pazar değil, ortak üreticiyiz. Ortak üretici olmak suretiyle de şu ana kadar 4 adet F-35 uçağının teslimatı yapıldı. Toplamda 116 uçak alacağız. Biz bunların beklentisi içerisindeyiz. Ödeme planımız başlamış ve ödemeler yapılıyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği bir basın toplantısıyla G-20 zirvesini değerlendirdi. 

Birleşmiş Millerler (BM) üyesi 192 devletin kaderini 5 daimi ülkenin insafına terk etmenin doğru ve adil bir yaklaşım olmadığını vurgulayan Erdoğan, aksine G20’nin daha demokratik ve kuşatıcı bir yapıya sahip olduğunu belirtti. 

S-400 açıklaması: ‘Bu iş bitti’

S-400’lerle ilgili anlaşmanın yapıldığını ve şu anda teslimat sürecinde olduğunu bir kez daha hatırlatan Erdoğan, “Teslimat sürecinde olan bir sözleşmeyi inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz, bu iş bitti” ifadelerini kullandı. 

Patriot almak için Obama döneminde bir adım atıldığını, ancak bunun gerçekleşmediğini hatırlatan Erdoğan, “Hava savunma sistemleri için bir adım atmamız gerekiyordu ve bunu en uygun şartlarda Rusya’dan bulduk” dedi. 

‘S-400 süreci devam ederken Amerika’dan 100 adet Boeing uçak alıyoruz’

Yaptırımlar konusunda Trump’ın yaptığı basın toplantısında konuya açıklık getirdiğini belirten Erdoğan, “Bir yandan S-400 süreci devam ederken bir yandan da Amerika’dan 100 adet Boeing uçak alıyoruz. Serbest piyasa ekonomisinin olduğu bir dünyada bunları birbirine karıştırmayacağız” diye konuştu. 

Kaşıkçı cinayeti açıklaması: ‘Yapanın yanına kar kalmayacak’

Erdoğan, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin soruya, BM raportörü tarafından hazırlanan rapora atıf yaparak, “Bayan Kalamar’ın raporu birçok konuyu açıyor ve gözler önüne seriyor. Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Yapanın yanına kar kalmayacak” cevabını verdi.  

BM özel raportörü: Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan sorumlu

ABD, Türk pilotların F-35 eğitimini durdurdu

F-35 meselesi: Bugüne kadar neler yaşandı, son durum nedir?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın