Erdoğan’dan Hafter açıklaması: Bir teröristle asla masaya oturmam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin’de düzenlenen Libya Zirvesi’nde ‘arabuluculuk’ yapmadıklarını vurgulayarak, “Siyaset anlayışımda bir teröristle asla masaya oturmam” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin’de düzenlenen Libya Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zirvede alınan karar doğrultusunda Sarrac ve Hafter tarafından beşer kişinin katılacağı askeri komitenin önümüzdeki günlerde toplanacağını belirten Erdoğan, “Buradaki kilit nokta Hafter’in saldırgan tutumunu sonlandırmasıdır” dedi. 

Libya’da Türkiye’nin mevcudiyetinin barış umutlarını arttırdığına dikkat çeken Erdoğan, “Meşru hükümetin yanında durmaya devam edeceğiz. Bugün alınan kararları takip edecek bir mekanizma kurulacak ve aylık toplantılar yapılacak. Bu toplantılara bizim arkadaşlarımız da katılacaktır” ifadelerini kullandı. 

‘HAFTER’İN İMZA ATMAMASI MANİDAR’

Hafter’in metinlere imza atmamasının ‘manidar’ olduğunu söyleyen Erdoğan, “Olay tamamen sözlü olarak bütün katılımcıların şahit olması ile o şekilde kalmış oldu. İnşallah neticesi hayırlı olur” açıklamasında bulundu.

Libya Zirvesi’ndeki konuşmasında petrol limanları konusu üzerinde durduğunu belirten Erdoğan, “Hafter oralarda bariyer oluşturmaya, buradan böyle bir şeyin üzerine gidiyor. Libya içindeki göçler noktasında da bunlar her tarafı ciddi manada yakıp yıkıyorlar” dedi. 

İLGİLİ HABERLER ♦Libya’da neler oluyor, hangi ülke kimi destekliyor?

‘SOMALİ’DEN PETROL ARAMASI TEKLİFİ VAR’

Somali’den petrol arama çalışması için teklif geldiğini söyleyen Erdoğan, “Bunlar bizim için de çok önemli. Dolayısıyla burada yapacağımız çalışmalarda bizim oralarda da atacağımız adımlar olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Libya ile yapılan mutabakat çerçevesinde sondaj çalışmalarının yapılabileceğini belirten Erdoğan, “Fakat bütün bunlara rağmen tüm Kıbrıs’ın etrafından çıkacak olan ürünlerin hepsi kuzey ve güneyindir. Hepsi eşit oranda buralarda bu hakkı paylaşma imkanına sahiptir. Ama bugüne kadar Güney Kıbrıs buna uymamıştır. Hiçbir zaman da kuzey ile bunu beraber oturup konuşup anlaşalım dememişlerdir. Şu anda tabi bizim sahilimiz ile Libya sahili birbirini gördüğü için burada böyle bir imkan bize doğuyor ve Yunanistan’ı çıldırtan da zaten bu…” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER ♦Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervi ne kadar?

‘KADDAFİ’NİN ÖMRÜ YETMEDİ’

Erdoğan, Libya ile Muammer Kaddafi döneminde daha geniş kapsamlı deniz araştırmaları üzerine bir anlaşma imzalamak üzere olduklarını, ancak Kaddafi’nin ömrünün buna yetmediğini söyledi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın