Erdoğan’dan kadın üniversitesi çıkışı: Japonya’da var, Türkiye’de de olmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi için gittiği Japonya’da kendisine fahri doktora veren kadın üniversitesini örnek göstererek, “Türkiye de benzer bir adımı atmalı” dedi. 

G-20 zirvesi için Japonya’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, buradaki ziyareti sırasında Mukogawa Kadın Üniversitesi tarafından fahri doktora verilmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da düzenlenen Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde konuştu.

‘YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı buna göre yap’

Japonya’da 800 üniversiteden 80’inin kadın üniversitesi olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “Kreşten başlayıp ilk, orta, lise ve ardından da üniversite olmak üzere çok farklı bir yapıyı Japonya’da oluşturmuş durumdalar. Bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı da buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye de benzer bir adımı atmalı. Lise yıllarımızda ülkemizde de kız liseleri ve erkek liseleri vardı. Sonra bunların hepsini birbirine karıştırdılar ve bir değişik hale getirdiler. Şimdi yeniden bunları toparlama dönemine girmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘Bizde olması halinde neler olur ayrı bir soru işareti’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mukogawa Kadın Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada da Japonya’daki kadın üniversitelerin sayısına dikkat çekmiş, “Bu bizler için gerçekten çok ama çok anlamlı. Bizde böyle bir şey yok. Olması halinde de neler olur ayrı bir soru işareti, ama Japonya bu konuda çok önemli bir örnek” diye konuşmuştu. 

Erdoğan, Türkiye Maarif Vakfı’nın çalışmalarına da değindi. Türkiye Maarif Vakfı’nın yurt dışında 2 üniversite, 35 yurt ve 269 okul faaliyete geçirdiğini belirten Erdoğan, “Şimdi altyapıyı daha da güçlendirme ve kaliteyi yükseltme zamanıdır. Vicdanın, merhametin, adaletin ve ahlakın hakim olduğu bir küresel düzeni inşa edene kadar hep birlikte durmadan, dinlenmeden çalışmalıyız” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın