Erdoğan’dan Su-57 yorumu: Rusya’ya boşuna gitmedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmasının ardından Su-57 jetlerinin alternatif olup olmayacağı yönündeki soruya “Neden olmasın? Rusya’ya boşuna gitmedik” şeklinde yanıt verdi. 

Rusya ziyaretinin ardından uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus savaş uçağı Su-57 için yeşil ışık yaktı. 

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Birimi Başkanı Dmitry Şugaev bugün yaptığı açıklamada, Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının teslimi konusunda Türkiye ile görüşme yaptıklarını söylemişti. 

Rusya ve Türkiye, Su-35 ve Su-57 jetlerinin teslimatını görüşüyor

NTV’nin haberine göre, F-35’ler konusuna değinen Erdoğan, Türkiye’nin bu projede pazar değil üretici olduğuna dikkat çekerek, “Eğer ABD bizimle ilgili kararını verirse, bu projede yer alan 8-9 ülkenin her birine uçak başına 8-9 milyon dolar maliyet bindiriyor. Bunu da tabi kendilerinin düşünmesi lazım” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, birkaç gün içerisinde ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yapacağını ve bu konuyu tekrardan gündeme getireceğini söyledi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konusunda da görüşme yaptığını belirten Erdoğan, en öncelikli meselenin İdlib Mutabakatı’nın uygulanması ve devam eden operasyonların durulması olduğunu belirtti. Erdoğan, 16 Eylül’de Ankara’da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de katılacağı Üçlü Zirve’de bu konuları ele alacaklarını belirtti. 

‘Rezillik diz boyu’

Son dönemlerde yaşanan orman yangınlarına değinen Erdoğan, Türk Hava Kurumu (THK) için “Uçakların motorları ve pervaneleri yok. Yani rezillik diz boyu. Birkaç gün içerisinde orayı masaya yatıracağız” ifadelerini kullandı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın