Eren Erdem Tutuklandı – Tutuklanma Nedeni – Eren Erdem Kimdir?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in, bu sabah yapılan gözaltı işlemlerinin ardından çıkarıldığı İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “kaçma şüphesi bulunduğu” gerekçesiyle tutuklanmasına karar verildi. 

Eren Erdem’e yöneltilen suçlamalar ise şu şekilde: “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “Gizli tanığı deşifre etmek” ve “Soruşturmanın gizliliğini ihlal” Erdem, çıkarıldığı mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

Eren Erdem’in 9,5 yıldan 22 yıla kadar hapsi istenmekte. Son seçimlerinde CHP tarafından milletvekili yapılmayan ve dokunulmazlığı düşen Erdem için daha önce yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

CHP eski İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Halk TV canlı yayınında Eren Erdem’in tutuklanması konusunda açıklamalar yaptı. Erdem’in Karşı gazetesinde yayınlanan 17-25 Aralık operasyonlarına ilişkin haberler aracılığıyla FETÖ’ye yardım etmek ve FETÖ üyesi olmakla suçlandığını belirten Yarkadaş, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Bugün mahkemede bir savunma yaptı. Gazetesinin FETÖ ile hiçbir ilgisinin olmadığını, FETÖ’den gazetenin kasasına tek bir kuruş bile girmediğini, aksine yazdığı bir kitaptan dolayı FETÖ ile kendisinin mahkemelik olduğunu ifade etti. Şunu söyledi: ‘Eğer benim suçlanmama ilişkin ortada tek bir somut delil varsa bırakın ceza almamı idam edilmemi istiyorum.’ Yurt dışına çıkma sebebini ise dört yaşındaki oğlunun tedavisi olarak aktardı.”

A Haber Muhabiri Ramazan Almaçayır, A Haber canlı yayınında Eren Erdem’in tutuklanmasına ilişkin şu bilgileri verdi: “Erdem’in ‘Kan Lobisi’ başlıklı haberle ilgili ifadesi dikkat çekici. Haberi ilk kendilerinin yayınlamadığını, internette o ses kayıtlarının yayınlandığını söyledi. Fakat yayın yasağını deldiklerini de itiraf etmiş oldu. Yayın yasağının para cezası neyse bunu ödemeye razıyız şeklinde bir savunması oldu.”

Gazeteci İsmail Saymaz, twitter hesabından yaptığı açıklamada Eren Erdem’e, FETÖ’nün yürüttüğü Selam/Tevhid soruşturması kapsamında kaydedilen telefon görüşmelerinin de sorulduğunu söyledi.

 


Eren Erdem Kimdir?

Eren Erdem, 1986 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Erdem, yüksek öğrenimini ise yarıda bırakmak zorunda kaldı. 2015 yılında yapılan seçimlerde CHP İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın