Erken seçim olur mu? KONDA Genel Müdürü Ağırdır yanıtladı!

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, erken seçim tartışmaları hakkında “Erken seçiminin mümkün olacağını sanmıyorum. Erken seçime iktidar blokunun ikna olması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

T24’te ‘Sayıların Dili’ programına katılan Ağırdır, HDP’nin erken seçim çağrısını yorumladı. 

Erken seçimin mümkün olmayacağını belirten Ağırdır, “Erken seçime iktidar blokunun ikna olması lazım. İktidar blokunun buna ikna olması için ise işi artık yönetemiyor oldukları duygusunu onların da yaşıyor olması lazım. Henüz o aşamada değiller. Demokrasi mi refah mı diye bir ikilemden bakarsanız, iktidar varsayıyor ki, demokrasiyi feda ederek refah sağlanabilir. Bunu iş dünyasından savunanlar da var” ifadelerini kullandı.

Ulus devletin güvenlik politikalarına geri dönmek şeklinde zihni bir mutabakat olduğunu belirten Ağırdır, “Bunun sürdürülmesi mümkün değil. Bugünün dünyasında böyle bir ikileme yaslanarak (güvenlik-özgürlük) yürüyen her politika eninde sonunda iflas edecek. Çünkü hayatı durdurma imkanınız yok. Ancak soğukkanlı bir şekilde şu felsefi tartışmanın yapılması lazım: Özgürlükleri artırarak mı güvenliğimizi sağlarız, güvenliği artırarak mı özgürlükleri koruruz? Dünya da böyle bir ikilemin içinde. Trump, Johnson ve Putin’leri var eden bir zihni iklim var. O iklim, insanların güvenlik mi özgürlük mü ikileminde içgüdüsel olarak güvenlik dürtüsüne teslim olacakları varsayımına dayanıyor” yorumunu yaptı. 

NE OLMUŞTU?

Fotoğraf: Pexels

HDP tarafından bugün yayınlanan deklarasyonda erken seçim çağrısında bulunulmuştu. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, erken seçim tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bizim gündemimizde erken seçim değil vatandaşımızın bugün düştüğü durum ve ekonomik güçlükler var. Erken seçim söz konusu olacaksa bunun bir an önce olmasını biz de isteriz” ifadelerini kullandı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın