Ana sayfa Dünya Erol Mütercimler S-400 ve F-35 krizini değerlendirdi

Erol Mütercimler S-400 ve F-35 krizini değerlendirdi

PAYLAŞ
Fotoğraf: Halk TV, Youtube

Erol Mütercimler, Halk TV’de İdris Akyüz’ün sunduğu Ombudsman programında S-400 ve F-35 krizini değerlendirdi. 

Erol Mütercimler’in değerlendirmesinden satır başları şu şekilde:

‘S-400’lerin yüzde 100 know-how’ını neden versinler?’ 

“S-400 konusunda başından beri ‘Türkiye’ye konuşlandırılacak ve Rusya teknolojisini verecek’ dendi. Oysa Rusya cephesinden yapılan açıklamada ‘Bazı konularda teknik bilgiler verilecek’ dendi. Zaten başından beri bunun böyle olacağı çok belli. Neden bunun yüzde 100 know-how’ını sana versinler? S-400’ler için en gelişmiş hava savunma sistemi deniyor. ABD’de de bunu kabul ediyor, çünkü Patriotlardan üstün. 

‘Trump’ın sözüne kesinlikle inanılmamalı ve güvenilmemeli’

ABD Türkiye’ye iki yüzlü davrandı. Trump’ın, ‘Türkiye’ye karşı adaletli davranılmadı’ şeklinde bir cümlesi var. Obama dönemini suçluyor. Bu çok anlaşılabilir bir şey, çünkü Trump iç politikaya oynuyor. Trump’ın sözüne kesinlikle inanılmamalı ve güvenilmemeli. Çünkü sözünün arkasında duran bir adam değil. Trump, PYD/YPG unsurlarından tam teçhizatlı silahlandırılmış 70 bin donanımlı bir ordu yarattı.

‘Rusya, ABD silah üreticilerinin pazarını ele geçiriyor’

Türkiye S-400’leri aldığında Rusya’nın bu silahına karşı başka ülkeler de talepte bulunacak. Dolayısıyla Rusya, bu konseptteki silahlar konusunda ABD silah üreticilerinin pazarını ele geçiriyor. ABD ekonomisi savaş sanayi üzerine kurgulanmıştır. Bu pazarı kaptırmak istemiyor.

Rusya ne elde ediyor? Birincisi, NATO’da bir çatlak yaratıyor. İkincisi, Türk-Amerikan ilişkilerinde çok büyük bir çatlak yaratıyor. 

Türkiye, şu anda Rusya tarafından kuşatılmış durumda. Hem kuzeyinden kuşatılmış durumda hem de güneyden. Doğu Akdeniz’de ise ABD, Yunanistan, Mısır, İsrail, Fransa ve İngiltere tarafından kuşatılmış durumda. Şimdi de işin içine Libya eklendi. 

Daha önce Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin almış olduğu S-300’ler meselesinin bir benzeri sonuçla karşı karşıya kalabiliriz. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, S-300’leri Girit Adası’ndaki hangara koydu ve tatbikatlarda kullanacağını söyledi. Fakat o günden beri tatbikatlarda bile kullanmadı.”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here