özcan yeniçeri

Eski MHP’li Özcan Yeniçeri: Türkiye’yi sıkıntılı bir süreç bekliyor

Eski MHP Milletvekili ve Yeniçağ gazetesi yazarı Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, “Türkiye’yi sıkıntılı bir süreç bekliyor” ifadelerini kullandı. 

Halk TV’de “Basının Gündemi” programına katılan Yeniçeri, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’da Mor Efrem Süryani Kilisesi Temel Atma Töreni’ne katılmasına değinen Yeniçeri, Biz her inanca, ülkede yaşayan her insanın varlığına tahammül göstermek ve her türlü haktan, hukuktan yararlandırmak, hele hele ibadet gibi çok önemli bir konuda onların önünü açmak durumundayız. Ama vuku bulan bütün olayları Haçlı-Hilal, İslam-Hristiyanlık çatışması bağlamında izah edeceksiniz, sonra da başka türlü jestlerle bir takım tavırlar ortaya koyacaksınız. Bunlar çok çelişkili ve oportünist tavırlardır” ifadelerini kullandı. 

Yeniçeri, “Dün ‘dikey mimari yapılmayacak, bundan sonra yatay olarak büyüyeceğiz’ diyorsunuz, bugün tam tersi oluyor. Dün ‘Haçlı-Hilal’ diyorsunuz, bugün Ermeni Kilisesi açıyorsunuz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’Yİ SIKINTILI BİR SÜREÇ BEKLİYOR’

Son 20 yılda siyasette ilkesizlik ve keyfilik döneminin başladığını belirten Yeniçeri, “Anayasalar şimdiye kadar hep halk için yapılıyordu, şimdi parti için hatta biraz daha ilerde şahıs için yapılmaya başladı. Haklar ve hukuklar bu çerçeve içerisinde şekillenme gösteriyor. Bunlar çok sıkıntılı bir sürecin Türkiye’yi beklediğini gösteriyor. Türkiye, bir an evvel söylediği ile yaptığı arasında bu kadar çelişki bulunan mantığı bir kenara koyması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

‘TOPLUMSAL AKIL, BİREYSEL AKILDAN HER ZAMAN ÜSTÜNDÜR’

Siyasete itibarın ciddi bir şekilde sarsıldığına vurgu yapan Yeniçeri, “Toplumsal akıl, bireysel akıldan her zaman üstündür. Bunu kabul etmemiz şart” diye konuştu. 

BAHÇELİ’NİN İYİ PARTİLİLERE ‘GERİ DÖNÜN’ ÇAĞRISI

Yeniçeri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İYİ Partililere yaptığı ‘Geri dönün’ çağrısını şu sözlerle değerlendirdi: “İYİ Parti’nin kongresine iki gün kalmış, halk yola çıkmış Ankara’ya geliyor ve siz Twitter üzerinden böyle bir temennide bulunuyorsunuz. Birincisi zaman bakımından yanlış. İkincisi o kadar galiz hakaretler var ki, ‘zillet’ ve ‘illet’ gibi akla gelen-gelmeyen ne kadar kötü kavram varsa bu insanlar için kullandınız.  O zaman siz böyle bir birlik için bir adım ve irade ortaya koymuş oluyor musunuz?”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın