Ana sayfa Bilgi Merkezi Evliya Çelebi kimdir? Kısaca hayatı

Evliya Çelebi kimdir? Kısaca hayatı

PAYLAŞ

Evliya Çelebi, 25 Mart 1611 tarihinde İstanbul’un Unkapanı semtinde hayata gözlerini açtı. Dedesinin dedesi Yavuz Özbek, Fatih Sultan Mehmet’in akıncılarındandı. İstanbul’un fethinin ardından Kütahya’dan taşınarak İstanbul’a yerleşmiştir.

Evliya Çelebi, iyi bir eğitim gördü. Dönemin önemli hocalarından dersler aldı. Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi’nde yedi yıl eğitim gördü. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra önemli devlet kadrolarının yetiştirildiği Enderun Mektebi‘ne geçti.

Enderun’daki eğitiminin ardından saraya muhasip (sohbet arkadaşı) olarak alındı. Bir süre sonra sipahi zümresine katıldı. Gördüğü bir rüyanın ardından ise seyahatlere başladı. 19 Ağustos 1630 gecesi rüyasında Peygamber efendimizi görmüş, elini öperken “Şefaat ya Resulallah” diyecek yerde, heyecanla “Seyahat ya Resulallah” demiştir. Peygamber efendimiz tebessüm etmiş, hem şefaati hem de seyahati ona müjdelemiştir.

İlk gezisini İstanbul ve çevresinde yapan Evliya Çelebi, daha sonra dünyanın pek çok bölgesini gezdi. Ömrünün yaklaşık 50 yılını seyahatlerde geçirdi. Bu gezilerini 10 ciltlik Seyahatname adlı eserinde ele almıştır. 1685 yılında vefat ettiği tahmin edilmektedir.

UNESCO tarafından 2011 yılı “Evliya Çelebi Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Kaynakça

Sorularla Evliya Çelebi, Ülkü ÇELİK ŞAVK, Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here