Evliya Çelebi kimdir? Kısaca hayatı

Evliya Çelebi kimdir? Evliya Çelebi ülkemize ne gibi katkılarda bulunmuştur? Evliya Çelebi nereyi keşfetti? Bu yazımızda Evliya Çelebi’nin hayatı hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca aktardık.

Evliya Çelebi kimdir?

Evliya Çelebi, iyi bir eğitim gördü. Dönemin önemli hocalarından dersler aldı. Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi’nde yedi yıl eğitim gördü. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra önemli devlet kadrolarının yetiştirildiği Enderun Mektebi‘ne geçti.

Evliya Çelebi, 25 Mart 1611 tarihinde İstanbul’un Unkapanı semtinde hayata gözlerini açtı. Dedesinin dedesi Yavuz Özbek, Fatih Sultan Mehmet’in akıncılarındandı. İstanbul’un fethinin ardından Kütahya’dan taşınarak İstanbul’a yerleşmiştir.

Enderun’daki eğitiminin ardından saraya muhasip (sohbet arkadaşı) olarak alındı. Bir süre sonra sipahi zümresine katıldı. Gördüğü bir rüyanın ardından ise seyahatlere başladı. 19 Ağustos 1630 gecesi rüyasında Peygamber efendimizi görmüş, elini öperken “Şefaat ya Resulallah” diyecek yerde, heyecanla “Seyahat ya Resulallah” demiştir. Peygamber efendimiz tebessüm etmiş, hem şefaati hem de seyahati ona müjdelemiştir.

İlk gezisini İstanbul ve çevresinde yapan Evliya Çelebi, daha sonra dünyanın pek çok bölgesini gezdi. Ömrünün yaklaşık 50 yılını seyahatlerde geçirdi. Bu gezilerini 10 ciltlik Seyahatname adlı eserinde ele almıştır. 1685 yılında vefat ettiği tahmin edilmektedir.

UNESCO tarafından 2011 yılı “Evliya Çelebi Yılı” olarak ilan edilmiştir.

NOT: “Evliya Çelebi kimdir?” başlıklı yazımızı tamamladıktan sonra hakkında bazı merak edilen sorulara ve yanıtlarına geçebiliriz.

Evliya Çelebi ülkemize ne gibi katkılarda bulunmuştur?

Evliya Çelebi, Seyahatname adlı eserinde yaklaşık 50 yıl boyunca gezdiği yerleri aktarmıştır. Ayrıca, gezdiği yerlerde konuşulan dillerden kelimeleri de aktarmıştır. Bu sebeple coğrafya, kültür ve dil alanında ülkemize önemli katkılarda bulunmuştur.

Evliya Çelebi hangi padişah döneminde yaşamıştır?

Evliya Çelebi, yaşamı boyunca altı padişah görmüştür. Bu padişahlar sırasıyla şöyle: Birinci Ahmed, Birinci Mustafa, İkinci Osman, Dördüncü Murat, Birinci ve Dördüncü İbrahim.

Kaynakça

Sorularla Evliya Çelebi, Ülkü ÇELİK ŞAVK, Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın