Eyfel Kulesi nerede? Ne zaman yapıldı? Uzunluğu nedir?

Eyfel Kulesi nerede? Eyfel Kulesi kaç metre uzunluğundadır? Ne zaman ve nasıl yapılmıştır? İşte merak edilen soruları ve cevaplarını sizler için derledik.

Eyfel Kulesi Nerede?

Eyfel Kulesi, Fransa’nın başkenti Paris‘te bulunmaktadır. Yapıldığı günden itibaren Fransa’nın simge yapısı olmuştur. Yıllardan bu yana dünyanın birçok yerinden milyonlarca turist çekmektedir.

Eyfel Kulesi ne zaman ve nasıl yapıldı?

Fransa hükümeti, 1889 yılında Fransız Devrimi‘nin 100. yıl dönümüne özel bir fuar düzenlenmesini kararlaştırdı. Farklı ülkelerden milyonlarca insanın fuarı ziyaret etmesi bekleniyordu. Bunun için fuarın girişine, gelen ziyaretçileri etkileyecek bir yapı inşa edilmesi isteniyordu. İşte Eyfel Kulesi bu fikirden ortaya çıktı.

İnşa edilmesi düşünülen yapı için bir yarışma düzenlendi. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı yarışmada Gustave Eiffel birinci oldu. Fakat kulenin tasarımını yapan kişi Stephen Sauvestre idi. Gustave Eiffel ise kulenin finansmanını sağlayan kişiydi. Öte yandan Maurice Koechlin ve Emile Nouguier adlı mimarların da kulenin yapımında önemli katkıları olmuştur.

Yarışmanın ardından tartışmalar başladı. Yerli ve yabancı bazı mühendisler, projenin gerçekleştirilebileceğine ihtimal vermiyorlardı. Ayrıca estetik açıdan da Paris’e yakışmayacağını düşünüyorlardı.

Tüm bu tartışmalara rağmen kulenin inşasına 1887 yılında başlandı. Yaklaşık 2 yıl boyunca süren çalışmalar 1889 yılında başarıyla sonlandırıldı.

İnşasında yaklaşık üç bin kişinin çalıştığı Eyfel Kulesi’nin toplam masrafı 7.739.401 frank tutmuştur.

Eyfel Kulesi kaç metre uzunluğundadır?

Eyfel Kulesi’nin inşası tamamlandığında tepesindeki fenerle birlikte uzunluğu 293 metreyi bulmaktaydı. Fakat, ilerleyen süreçte fener bölümünün üstüne antenlerin takılmasıyla birlikte uzunluğu 327 metreye ulaşmıştır.

Eyfel Kulesi, açılmasıyla birlikte dünyanın en uzun binası olma unvanını elde etti. Bu unvanını, ABD’de bulunan Chryesler Binası 1930 yılında açılıncaya kadar sürdürdü.

Turistlere hizmet eden bu yapıda, 1957 yılından itibaren televizyon yayınları da yapılmaya başlandı.

7 bin ton ağırlığa sahip

Yaklaşık 7 bin ton ağırlında olan kulede, 1792 basamak bulunmaktadır. Cam kafes biçiminde asansörlerle kulenin tepesine çıkılmaktadır.

Kulede, her yedi yılda bir tamirat yapılmaktadır.

Kulenin aydınlatılması, yaklaşık 20 bin ampulle sağlanmaktadır. 2007 yılında kulenin ışıkları küresel ısınmaya karşı bilinçlendirme kapsamında 5 dakikalığına söndürülmüştü. Bu sırada, elektrik tüketiminde 800 bin megavatlık bir düşüş, yani Fransa’daki toplam tüketimin yüzde 1’i kadar bir düşüş, yaşanmıştı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın