EYT başvuru ne zaman? İlk emekli maaşı ne zaman alınacak?

Türkiye’de emeklilik sistemi işe başlangıç yaşı ve tarihi, belirli prim ödemesi ve yaş şartı sağlandığında olunabiliyor. Tüm şartları karşılayanlar fakat yaş şartına takıldığı için emekli olamayanlara kaçırılmayacak bir fırsat sunuluyor. 2023 yılında yapılacak olan seçimlerin öncesinde EYT yasa tasarısı meclisten geçirilmeye hazırlanıyor. Bu sayede prim günü ödemesi ve iş başlangıç tarihi yasalarda belirtilen rakamlarda uygunluk gösterirse yaşa takılmadan erken emekli olunabilecek. EYT başvuru ne zaman? EYT’den kimler yararlanabilecek? EYT başvuru şartları neler? İşte tüm detaylar haberimizde…

EYT’den kimler yararlanabilecek?

Sigortalı olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 1999 yılı, 1999 ve 2008 yılı arası, 2008 yılı ve sonrası olmak üzere üç farklı dönem değerlendirilerek emeklilik süreci başlatılabilir. SSK, Bağ-kur ya da Emekli Sandığından emekliliği bulunanlar kamu kurumlarından memur olarak emekli olanlar ile işçi statüsünde emekli olanlara tanınan haklar değişebiliyor.

EYT başvuru ne zaman alınacak?

EYT konusu günümüzün en büyük problemi haline geldi. Pek çok vatandaş bu konunun çözümlenebilmesi için yılbaşından beri yapılacak çalışmaları bekliyordu. Konu hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirli aralıklarla röportajlar verilerek bilgilendirme yapıldı. Bir buçuk milyona yakın kişi emeklilikte yaşa takıldığı için süreçte beklemek zorunda kaldı. Bu bekleyiş sonunda sona eriyor. Önümüzdeki ay meclise taşınacak olan konu ocak ayında sonlandırılacak. 

EYT’lilerin ilk maaşları ne zaman yatacak?

Ocak ayı itibariyle başvurular alınmaya başlanacak. En geç Mart ayında EYT kapsamında emeklilik süreci başlatılmış ve emekli maaşları alınmaya başlanmış olunacak. Burada pek çok kişinin merak ettiği ve kafa karıştırıcı soru ise prim ödemeleri bir diğeri ise emekli olunduğunda alınacak olan maaştır.

EYT’den yararlanmak isteyen kadınların 20 yıl ve 5000 prim gününü tamamlamış olması, erkeklerin ise 25 yıl ve 5000 prim gününü tamamlamış olması yeterli oluyor. Bunun dışında yaş şartına takılmadan emeklilik sürecini başlatabiliyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın