F-35 savaş uçakları: Özellikleri neler? Türkiye’ye ne zaman teslim edilecek?

Son zamanlarda Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizlerden biri de F-35’lerin teslimi konusuydu. Türkiye’ye F-35 satışının ertelenmesini içeren yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçtikten sonra geçtiğimiz Ağustos ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın önüne gelmişti. Trump da onaylayınca F-35’lerin Türkiye’ye teslimatı ertelendi. Peki iki ülke arasında tartışma konusu olan F-35’lerin özellikleri neler? Türkiye projenin neresinde yer alıyor? 

F-35 programını ABD’li savunma devi Lockheed Martin şirketi geliştiriyor.

F-35’in Özellikleri

♦ Yeni nesil savaş uçağı F-35’ler, havadan havaya ve havadan karaya saldırı yeteneğine sahip. Ayrıca gemisavar füzeleri de atabilmekte. 

♦ Düşük görünürlük özelliğine sahip olan F-35’ler radara yakalanmıyor. 

♦ DAR sistemi sayesinde 360 derece görüş sağlayabiliyor. 

♦ F-35’lerde sensör füzyon teknolojisi bulunuyor. 

♦ F-35lerin menzili 2,200 kilometreyken, dahili yakıt tankı kapasitesi 8,278 kilogram. 

♦ Azami irtifası 60 bin feet. Azami hızı ise 1932 km/s.

Türkiye’nin projedeki konumu 

Türkiye, F-35 projesine 1999 yılında katılarak projenin 9 üretici ortağından biri oldu.

Türk savunma şirketleri F-35’lerin üretiminde önemli bir konumda bulunuyor. Projeye katkı sağlayan Türk firmaları şunlar: ASELSAN, TUSAŞ-TAI, Kale Havacılık, ROKETSAN TÜBİTAK, Alp Havacılık, MİKES AŞ, AYESAŞ.

F-35’lerin elektrik hedef sistem parçaları ASELSAN tarafından yapılıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nden (TUSAŞ) orta gövdenin üretiminde ABD dışındaki tek tedarikçi olarak öne çıkıyor. ROKETSAN ise hassas güdümlü füzenin geliştirilmesinde ve üretiminde yer alıyor.

Türkiye 120 adet F-35 siparişi verdi. Haziran ayında ilk uçağın teslimatı için Lockheed Martin tesislerinde tören düzenlendi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk pilotlarının eğitimlerinin ABD’de de sürdüğü ve ilk uçuşlarını 28 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirdiklerini duyurdu.

ABD neden F-35’leri teslim etmiyor?

ABD Başkanı Donald Trump F-35’lerin Türkiye’ye satışını erteleyen yasayı onaylarken, Savunma Bakanı Jim Mattis Kongreye yazdığı mektupta bu durumun tedarikte sıkıntılara yol açacağını söylemişti.

ABD, bu kararı almasının gerekçesi olarak Rahip Brunson’ın tutuklu olmasını ve Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini almasını göstermişti.

ABD’nin erteleme kararının öncesinde ilk uçakların Kasım 2019‘da Türkiye’ye teslim edilmesi planlanıyordu.

ABD’li heyet: S-400’den vazgeçin F-35’leri alın

ABD: Türkiye Rusya’dan S-400 alırsa yaptırım uygularız.

ABD’li yetkili: Türkiye Rusya’dan silah alırsa F-35 satışları iptal edilebilir


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın