Ana sayfa Bilgi Merkezi Fabl nedir? Fabl özellikleri nelerdir? Kısaca

Fabl nedir? Fabl özellikleri nelerdir? Kısaca

Türk edebiyatında didaktik şiir başlığı altında incelenen fabl nedir? Fabl özellikleri nelerdir? Fabl hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Didaktik şiirin özelliklerine uygun niteliklere sahip olan fabl, edebiyat derslerinde didaktik şiir başlığı altında incelenmektedir. Fabl, insan dışındaki bitki, hayvan ve cansız varlıklara insan kişiliği vererek başlarından geçen olayları anlatan öğretici nitelikte kısa manzum hikayelere verilen isimdir. Fabl nedir? Fabl özellikleri nelerdir? İşte kısaca bilgi.

Fabl nedir kısaca

Fabl; hayvanlar, bitkiler ve cansız nesneler arasında geçen olayları anlatan ve sonunda mutlaka bir ahlak dersinin ya da kıssadan hissenin yer aldığı kısa manzum hikayelerdir. Ağırlıklı olarak teşhis (kişileştirme) ve intak (konuşturma) sanatı kullanılmaktadır. Her fablın sonunda mutlaka kıssadan hisse biçiminde bir ders verilir. Bu, onu masaldan ayıran en önemli özelliklerinden biridir.

Fabl özellikleri

Fabl özellikleri kısaca ve maddeler halinde şöyle:

  • İnsana ait özellikler insan dışındaki hayvan, bitki ya da eşya gibi cansız varlıklara aktarılır.
  • Fabl aracılığıyla toplumun aksayan yönlerine dikkat çekilir.
  • Her fablın sonunda mutlaka bir ahlaki öğüt ya da kıssadan hisse yer alır.
  • Olağanüstü olaylar anlatılır.
  • Teşhis (kişileştirme), intak (konuşturma), abartma ve benzetme sanatından çokça yararlanılır.
  • Genellikle manzum şekilde yazılırlar.

Dünya edebiyatında fabl türünün ilk örneklerini Beydeba, Ezop ve La Fontaine vermiştir. Beydeba’nın “Kelile ve Dimne” adlı eseri oldukça önemlidir. Türk edebiyatında fabl türünün ilk örneği olarak Şeyhi’nin “Harname” adlı eseri kabul edilmektedir. Bunun dışında Şinasi, Tevfik Fikret ve Orhan Veli Kanık da fabl yazmıştır.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here