Ana sayfa Gündem Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı hakkında açıklama yaptı

Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı hakkında açıklama yaptı

Fotoğraf: Pixabay

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı hakkında açıklama yaptı. Koca, “Etkin ve güvenilir olduğunu bildiğimiz aşıları erken dönemde tedarik ederek vatandaşlarımızla buluşturmak istiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası koronavirüs sürecine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“50 milyon doz aşı için sözleşme imzalandı”

Koca, koronavirüs aşısıyla ilgili soru üzerine, “Etkin ve güvenilir olduğunu bildiğimiz aşıları erken dönemde tedarik ederek vatandaşlarımızla buluşturmak istiyoruz. Aşılar farklı yöntemlerle geliştiriliyor. İnaktif denilen aşıyla ilgili diyaloglarımız devam ediyor. Bununla ilgili bir sözleşme yapıldı. Aralık, ocak ve şubat ayında bir sorun olmazsa yapılan sözleşme ile 50 milyon doz aşı için imza atıldı. MRNA aşısı için de aralık ayında 1 milyon, devamında da 25 milyona kadar aşının verilebileceği şeklinde görüşmelerimiz devam ediyor” yanıtını verdi.

Yerli aşı açıklaması

16 ayrı yerli aşı çalışmasının sürdüğünü belirten Koca, “En geç nisan ayında Faz-3 çalışması ve yaygın kullanımına geçebileceğimizi ümit ediyorum. Muhtemelen nisan ayında kullanıma geçmiş olacak” dedi.

Koca, bugünkü koronavirüs vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu açıkladı. Bir süredir vaka sayısının yerine hasta sayısı açıklanıyordu. Koca, artık semptom göstermeyen hastaların da tabloda gösterileceğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here