fahriye evcen

Fahriye Evcen kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Fahriye Evcen, 4 Haziran 1986 tarihinde Almanya‘nın Solingen kentinde dünyaya geldi. Babası Ramazan Evcen, annesi ise Hatime Evcen’dir.

Almanya’da yaklaşık iki yıl tiyatro eğitimi aldı. Hayatını değiştiren olay ise 2005 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında gerçekleşti. Oya Aydoğan‘ın bir programına seyirci olarak katılan Fahriye Evcen, dizi teklifi aldı. Oya Aydoğan tarafından keşfedilme sürecini şu şekilde anlatıyordu:

“Burada Oya Aydoğan’la tanıştım. Onun arkasından olaylar gelişti. Tatil için Türkiye’ye gelmiştim, bir gün sonra geri dönecektim 2005 Ağustos’ta. Ece Erken ile birlikte Oya Hanım bir program sunuyordu. Kuzenimin zoruyla oraya seyirci olarak gitmiştim. Beni gördü ve çok sevdi. Tanıştık, bana ‘Seni yapımcı İbrahim Mertoğlu ile tanıştıracağım’ dedi. Döneceğimi söyledim ama telefon numaramı aldı. Daha sonra görüşmeye geldim ve ‘Asla Unutma’ dizisinde oynamaya başladım. Her şey bir anda olup bitti. Arkasından da ‘Hasret’ dizisi için teklif geldi. Abdullah Oğuz’un ajansından aradılar, ben Türkiye’deki bu oramı çok iyi bilmediğim için her şey biraz şaşırtıcı gelmişti ama hayatımdan çok memnunum.” [1]

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TARİH BÖLÜMÜ MEZUNU

Fahriye Evcen, Almanya’da üniversiteye kaydolmuştu, ancak kendisine gelen oyunculuk telifi üzerine kaydını dondurarak Türkiye’ye yerleşti. Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’ne kaydoldu ve 2014 yılında mezun oldu.

Asla Unutma” ve “Hasret” dizilerinde oynadıktan sonra 2006 yılında büyük bir çıkış yapacağı “Yaprak Dökümü” adlı dizide rol almaya başladı. Reşat Nuri Güntekin‘in aynı adlı eserinden uyarlanan bu dizide, “Necla” karakterini canlandırdı.

2007 yılında vizyona giren “Cennet“, rol aldığı ilk sinema filmi oldu.

2008 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Murat Şeker’in yaptığı “Aşk Tutulması” adlı sinema filminde “Pınar” karakterini canlandırdı.

2012 yılında 8 bölüm süren “Veda” adlı dizide rol aldı. Aynı yıl vizyona giren ve yönetmenliğini Özcan Deniz’in yaptığı “Evim Sensin” adlı sinema filminde “Leyla” karakterini canlandırdı.

2017 YILINDA BURAK ÖZÇİVİT İLE HAYATINI BİRLEŞTİRDİ

2013 yılında, Burak Özçivit ile birlikte “Çalıkuşu” adlı televizyon dizisinde yer aldı. Dizi setinde tanıştığı Burak Özçivit ile 2017 yılında hayatını birleştirdi. Bu evliliğinden 2019’un nisan ayında “Karan” adında bir oğlu dünyaya geldi. 2014 yılında “Kurt Seyit ve Şura” adlı televizyon dizisinde yer aldı.

2015 yapımı “Aşk Sana Benzer” adlı sinema filminde Burak Özçivit ile birlikte başrolleri paylaştı.

2017 yılında vizyona giren “Sonsuz Aşk” adlı sinema filminde “Zeynep” karakterini canlandırdı.

2017 yılında ATV ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve 13 bölüm süren “Ölene Kadar” adlı dizide rol aldı.

KAYNAKÇA

[1] Birsen Altuntaş, “Seyirciydi Oyuncu Oldu”, Milliyet gazetesi, 17.02.2007


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın