Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir?

Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerin sonucuna göre Tunceli Belediye Başkanı seçildi. Peki, Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir? İşte Fatih Mehmet Maçoğlu hakkında detaylar…

Fatih Mehmet Maçoğu, 1968 yılında Tunceli’nin Ovacık ilçesine bağlı Çemberlitaş köyünde dünyaya geldi. Öğrenim hayatına Ovacık Yatılı İlköğretim Okulu‘nda başladı. Buradan 1985 yılında mezun oldu. Lise öğrenimini Bingöl 60. Yıl Meslek Lisesi‘nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veterinerlik Bölümü‘nde tamamladı.

Öğrenimini tamamladıktan sonra 1989 yılında Konya’nın Bozkır ilçesinde sağlık memuru olarak görev yapmaya başladı. 1992 yılında Tunceli’nin Pertek ilçesine atandı. 2006 yılında Çimli ilçesine atandı, ancak bu atama uygulanmadı. 2007 yılında Tunceli Devlet Hastanesi’nin Acil Servis bölümünde görev yapmaya başladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası‘nın üyesi olan Maçoğlu, burada çeşitli görevlerde bulundu.

OVACIK’TA NELER YAPTI?

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Türkiye Komünist Partisi‘nden (TKP) Ovacık Belediye Başkanı adayı oldu. Seçim sonucuna göre yüzde 36.1 oranında oy alarak birinci oldu. Böylece TKP’den belediye başkanı seçilen ilk kişi olmuştur.

Ovacık Belediyesi’nin gelir gider kalemleri her yıl pankartla asılmaktadır.

Ovacık Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalarla dikkat çekti. Görevi devraldığında büyük bir borçla karşı karşıya kalmıştı. Belediyenin 1 milyon 507 bin lira borcu bulunurken, kasasında sadece 10 bin lira vardı. 2019’un Ocak ayı itibarıyla borcu 400 bin TL seviyesine düşürdü. Belediyenin gelirlerini ise önceki döneme göre iki kat artırdı. Her yıl gelir gider kalemlerini gösteren tabloyu pankart halinde belediye binasının girişine asıyor.

İlçede tarımın gelişmesi konusunda önemli çalışmalarda bulundu. Nohut ve fasulye üretimini yaklaşık 10 kat artırdı. Belediye bünyesinde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu ve köylünün ürettiği tarım ürünlerinin satışını gerçekleştirdi. Tarımsal üretimi belirli bir seviyeye getirdikten sonra ikinci amacı hayvancılığı geliştirmekti.

Öte yandan belediyeye ait yaklaşık 650 dönümlük araziyi halka vererek tarım için kullanılmasını sağladı. Elde edilen geliri eşit bir şekilde üreticilerle paylaştırdı; kooperatifin payına düşen geliri ise öğrencilere burs olarak verdi.

Yasal sebeplerden dolayı suyun fiyatını ücretsiz yapamadıysa da metreküp başına 50 kuruşa indirdi. İlçede belediye otobüsleriyle ulaşımı ücretsiz yaptı. Bu icraatları şu iki kelimeyle özetliyordu: “Hak satılmaz.”

1000 kitaplık belediye kütüphanesini açan Maçoğlu, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için çeşitli kampanyalar düzenledi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, yüzde 32 oranında oy alarak TKP’den Tunceli Belediye Başkanı seçildi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın