FETÖ elebaşı Fethullah Gülen iade edilecek mi?

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fethullah Gülen’in iadesi konusunda Amerikan basınından bomba gibi bir iddia geldi. NBC’nin haberine göre, Trump Fethullah Gülen’in iadesi için çözüm arıyor ve bunun için de Adalet Bakanlığı’na talimat verdi. 

NBC’nin haberinde bu talimatın verilmesindeki en önemli gerekçe, Trump yönetiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cemal Kaşıkçı cinayetinden ötürü Suudi Arabistan üzerinde kurduğu baskıyı azaltmak istemesi.

Gülen’in iadesi konusunda Adalet Bakanlığı’na ve FBI’a talimat verildiğini aktaran NBC, ABD’deki oturma izniyle ilgili de İç Güvenlik Departmanı’ndan bilgi istendiğini aktardı.

Hürriyet Gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil, CNN Türk’te katıldığı bir programda Gülen’in iadesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Canikligil’in açıklamaları: 

“Bugünkü bu bilgi kendi kaynaklarına göre vermiş olduğu kısa bir gazeteci notu. Ancak bu bilginin doğru olabileceğine inanıyorum. Çünkü geçmişte de buna benzer durum yaşanmıştı. Hatırlayacaksınız Fethullah Gülen’in yeşil kart başvurusu vardı. Fakat bu başvuru onaylanmıyor ve bekletiliyordu. Bu sırada ABD Dışişeri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı Göçmenlik Dairesi’nden bir raportör tutuyorlar. Diyorlar ki, ‘Biz Fethullah Gülen’in ABD’ye yapacağı yeşil kart başvurusunu reddetmek istiyoruz. Bununla ilgili bize araştırma yap. Dosyasını incele. Başka istihbarat kuruluşlarından hakkında bilgi toplayarak bize Fethullah Gülen’in başvurusunu reddedebilmemiz konusunda bir rapor sun.’ Bu raporda çok net ifadelerle belirtiliyor. Orada diyorlar ki, ‘Yeşil kart başvurusunu reddetsek bile ileride Federal mahkemede hakkını arayabilir. O yüzden başvuru gerekçelerimizin uygun olması gerekir.’

Raportör de 2006 yılında bu raporu veriyor. Raporda da dört gerekçeyle yeşil kart başvurusunun reddedilebileceği belirtiliyor. Ardından da İç Güvenlik Bakanlığı Gülen’in yeşil kart başvurusunu reddediyor. Gülen de Federal mahkemede dava açıyor ve 1,5-2 yıl süren bu davayı kazanıyor. Bu şekilde yeşil kart alıyor.

Bu bir örnek. Aynı şekilde şu anda da Gülen’in iadesi konusunda Beyaz Saray yine buna benzer bir rapor istiyor. Belki burada ‘Türklerin isteğini reddetmek istiyoruz, bununla ilgili yasal gerekçeyi bize sun’ demiş olabilirler.

Gülen nasıl iade edilebilir?

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla başvurusu var. ABD Dışişleri Bakanlığı bu raporu iade anlaşmasına uygun görürse Adalet Bakanlığı’na verecek. Fakat henüz Adalet Bakanlığı’na vermedi. Adalet Bakanlığı aldığı zaman da Federal mahkeme savcısına vermesi gerekiyor. Bu savcı da Gülen’i çağırıp ifadesini alması gerekiyor. Bizim verdiğimiz delilleri Federal savcı savunacak. Bu süreç genellikle çok uzun sürüyor.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın