Ana sayfa Bilgi Merkezi Fevzi Çakmak kimdir? Kısaca hayatı

Fevzi Çakmak kimdir? Kısaca hayatı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak, 12 Ocak 1876’da İstanbul’da, Ali Sırrı Bey ve Hesna Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. 

Erkan-ı Harbiye Mektebi’nden mezun olduktan sonra Rumeli’de bulunan 3. Orduda görevlendirildi. Burada görev yaptığı süreçte Sırp ve Arnavut çetelere karşı başarılı bir mücadele verdi. Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi‘nde görevlendirilen Fevzi Çakmak, Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından Anafartalar Grup Komutanlığı görevini yürüttü. Birinci Dünya Savaşı sona erince önce Genelkurmay Başkanlığına, ardından da Harbiye Nazırlığına atandı.

İstanbul’un İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmesi üzerine görevini bıraktı ve Milli Mücadele‘ye katılmak için Anadolu’ya geçti. Milli Savunma Bakanlığına getirilen Çakmak’ın, ordunun yapılandırılmasında büyük katkıları olmuştur. 

1920 yılında İstanbul hükümeti tarafından idama mahkum edildi. İkinci İnönü Zaferi’nin ardından TBMM tarafından rütbesi orgeneralliğe yükseltildi. 1921 yılında Genelkurmay Başkanlığına getirilen Çakmak, Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte Sakarya Savaşı‘nı bizzat cephede yönetti. Bu savaştaki katkılarından dolayı rütbesi mareşalliğe terfi ettirildi. 

1924 yılında Genelkurmay Başkanlığına getirilen Çakmak, emekli olacağı 1944 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. 1946’daki seçimlerde Demokrat Parti’den milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. Daha sonra yaşadığı bazı anlaşmazlıklar sebebiyle Millet Partisi’ne geçti. Fevzi Çakmak, 10 Nisan 1950 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here