fevzi çakmak

Fevzi Çakmak kimdir? Kısaca özet hayatı

Mareşal Fevzi Çakmak, Türk tarihinin unutulmaz komutanlarından biridir. Peki, Fevzi Çakmak kimdir, neler yapmıştır? Fevzi Çakmak neden mareşal oldu? Fevzi Çakmak hangi cephede mücadele etti? Mareşal Fevzi Çakmak kaç dil biliyordu? İşte Fevzi Çakmak hakkında kısaca bilgi.

Fevzi Çakmak hayatı kısaca

Fevzi Çakmak, 1876 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Erkan-ı Harbiye Mektebi’ni bitirdikten sonra 3. Orduda görev yapmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra Anafartalar Grup Komutanı oldu. Savaşın ardından da Harbiye Nazırlığında görevlendirildi.

İstanbul, İtilaf Devletleri tarafından işgal edilince Milli Mücadele’ye katılmak için Anadolu’ya geçti. Burada yeni kurulan ordunun yapılandırılmasında önemli katkıları oldu. 1921 yılında Genelkurmay Başkanı oldu. Sakarya Savaşı’nı Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yönetti. Bu savaştaki başarısından dolayı mareşallik rütbesi verildi. 1944 yılına kadar Genelkurmay Başkanı olarak görev yaptı. Fevzi Çakmak, 1950 yılında hayatını kaybetti.

Fevzi Çakmak kimdir? (Uzun)

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak, 12 Ocak 1876’da İstanbul’da, Ali Sırrı Bey ve Hesna Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. 

Erkan-ı Harbiye Mektebi’nden mezun olduktan sonra Rumeli’de bulunan 3. Orduda görevlendirildi. Burada görev yaptığı süreçte Sırp ve Arnavut çetelere karşı başarılı bir mücadele verdi. Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi‘nde görevlendirilen Fevzi Çakmak, Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından Anafartalar Grup Komutanlığı görevini yürüttü. Birinci Dünya Savaşı sona erince önce Genelkurmay Başkanlığına, ardından da Harbiye Nazırlığına atandı.

İstanbul’un İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmesi üzerine görevini bıraktı ve Milli Mücadele‘ye katılmak için Anadolu’ya geçti. Milli Savunma Bakanlığına getirilen Çakmak’ın, ordunun yapılandırılmasında büyük katkıları olmuştur. 

1920 yılında İstanbul hükümeti tarafından idama mahkum edildi. İkinci İnönü Zaferi’nin ardından TBMM tarafından rütbesi orgeneralliğe yükseltildi. 1921 yılında Genelkurmay Başkanlığına getirilen Çakmak, Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte Sakarya Savaşı‘nı bizzat cephede yönetti. Bu savaştaki katkılarından dolayı rütbesi mareşalliğe terfi ettirildi. 

1924 yılında Genelkurmay Başkanlığına getirilen Çakmak, emekli olacağı 1944 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. 1946’daki seçimlerde Demokrat Parti’den milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. Daha sonra yaşadığı bazı anlaşmazlıklar sebebiyle Millet Partisi’ne geçti. Fevzi Çakmak, 10 Nisan 1950 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Fevzi Çakmak neden mareşal oldu?

Fevzi Çakmak, 1921 yılındaki Sakarya Savaşı’nda göstermiş olduğu başarıdan dolayı mareşal rütbesi almıştır.

Mareşal Fevzi Çakmak kaç dil biliyordu?

Fevzi Çakmak, İngilizce, Arapça, Almanca, Farsça, Rusça, Sırpça ve Arnavutça biliyordu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın