Finlandiya’da çalışanlar, çalışma saatlerini kendileri belirleyecek

Esnek çalışma bakımından yıllardır dünya lideri olan Finlandiya, önümüzdeki yıldan itibaren daha esnek şartlarda yeni bir çalışma yasasını yürürlüğe koyacak. 

2020 yılında yürürlüğe girecek uygulama ile çalışanlar, haftalık 40 saatlik çalışma saatlerinin en az yarısında nerede ve ne zaman çalışacaklarına kendileri karar verecek. 

Weforum (World Economic Forum) adlı internet sitesinde yer alan habere göre, 90’lı yılların ortasından bu yana çalışma saatlerini üç saat erken ya da geç alabilme seçeneği sunan ülkede, 2020 yılından itibaren çalışma saatlerinin en az yarısını çalışanlar belirleyecek. 

Yasal düzenlemeden özellikle evde çocuğu olan ve bakmakla yükümlü olduğu hastası olan çalışanların faydalanacağı belirtiliyor. Öte yandan yeni düzenlemenin uzaktan çalışmayı tercih etmeyi de kolaylaştırdığı ifade ediliyor. Böylece şirketlerin daha uzak bölgelerde yaşayan yetenekli çalışanlardan yararlanması mümkün hale gelecek.   

2011 yılında yapılan ankette Finlandiya’da bulunan her 10 şirketin 9’u esnek çalışma seçeneğini sundu.

ESNEK ÇALIŞMA İŞ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR

International Workplace Group tarafından yapılan ve 96 ülkeden 18 bin çalışanın katıldığı bir araştırmaya göre, esnek çalışma koşulları iş verimliliğini artırıyor. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın