Ana sayfa Biyografi Frida Kahlo kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Frida Kahlo kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

frida kahlo
Frida Kahlo

Dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907 tarihinde Meksika’nın başkenti Meksiko’da dünyaya geldi. 6 yaşında çocuk felci hastalığı geçirmesi sonucunda bir bacağı engelli kaldı. Ulusal Hazırlık Okulu’nda eğitim gören Frida, gençlik döneminden itibaren sanat, edebiyat ve felsefeye yöneldi.

1925 yılında bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucunda çok sayıda ameliyat olmak zorunda kaldı. Bacağındaki ağrı hayatı boyunca sürecekti. Frida Kahlo, yaşadığı bu acıdan kurtulmak için resim yapmaya başladı. 1926 yılında “Kadife Elbiseli Otoportre” isimli ilk otoportresini tamamladı.

1929 yılında ünlü ressam Diego Rivera ile hayatını birleştirdi. Ertesi yıl eşiyle birlikte ABD’ye gitti ve üç yıl boyunca burada kaldı. 1938 yılında New York’ta açtığı sergi dünya çapında tanınmasını sağladı. Ertesi yıl ise Paris’te sergi açtı. 1943 yılında Meksika’da bulunan La Esmeralda adlı sanat okulunda ders vermeye başladı. 1950 yılında sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırıldı. 1953 yılında sağ bacağı kesildi.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Frida Kahlo’nun eserleri

Kırık Sütun

Yaralı Geyik

Leon Troçki’ye Adanmış Otoportre

Umut Olmadan

Birkaç Küçük Kesik

Diego ve Ben

Dikenli Kolye ve Sinekkuşu Otoportresi

Maymunla Otoportre

Kırpık Saçlı Otoportre

Küçük Geyik

Ben ve Köpek

Papağanlı Durağan Hayat

Suyun Bana Getirdikleri

Kadife Elbiseli Otoportre

Ben ve Papağanlarım

Henry Ford Hastanesi

Otobüs

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here